Teploty klesajú veľmi rýchlo. Na Orave je už takmer -19 °C

17.01.2021 o 17:49 - Ľubomír Franko
  • Článok

Na Slovensko prenikol počas víkendu mimoriadne chladný vzduch pôvodom z Arktídy. Teploty v nedeľu večer rýchlo klesajú a do rána môžu spadnúť až k -25 °C. Na Orave je už teraz takmer -20 °C.

Teploty klesajú veľmi rýchlo. Na Orave je už takmer -19 °C

Na Slovensko sa počas soboty a nedele dostal arktický vzduch. Najchladnejší vzduch sa udržiava nad Bieloruskom a našu oblasť zasiahol len okrajom. Napriek tomu očakávame do rána mimoriadne nízke teploty.

Už večer o 17-tej klesajú teploty veľmi nízko. Najvýraznejší pokles zaznamenáva automatická stanica v Čiernom Dunajci, ktorá už patrí do Poľska. Teplota tam klesla zatiaľ na -18,8 °C (o 16:55) a aktuálne stagnuje. Stanica sa nachádza pomerne blízko nášho územia a vzhľadom na podobný georeliéf môžeme predpokladať, že teplota mohla na podobne nízke teploty klesnúť aj na Hornej Orave.

Teplota na stanici v Čiernom Dunajci, zdroj: Meteo Podhale
Teplota na stanici v Čiernom Dunajci, zdroj: Meteo Podhale

Výrazný pokles teploty sa kvôli radiačnému ochladzovaniu očakáva predovšetkým v oblastiach, kde je bezvetrie a kde sa vyskytuje snehová pokrývka. 

V rámci územia Slovenskej republiky je o 17-tej najchladnejšie na Lomnickom štíte, kde teplota zatiaľ dosiahla -19,6 °C. Z nižších polôh je to podľa údajov SHMÚ Tatranská Javorina -16,6 °C, Liesek -15,8 °C, Oravské Veselé -15,3 °C, Oravská Lesná -14,9 °C. 

Teploty o 17:00, zdroj: SHMÚ
Teploty o 17:00, zdroj: SHMÚ

Z amatérskych meteorologických staníc stoja za zmienku dve stanice v Stratenej, pri Dobšinskej ľadovej jaskyni. Teplota tam klesla zatiaľ na -15,0 °C a -15,1 °C.

Do rána klesnú teploty poriadne hlboko. Miestami sa ochladí na -15 až -20 °C, ojedinele dokonca až na -25 °C. Najnižšie teploty sa očakávajú na Orave, na Spiši a na Horehroní.

Najnovšie správy