Teploty mieria na západe k +30 °C. Na východe prší a je chladno

05.06.2021 o 11:45 - Peter Minárik
  • Článok

Dnešné sobotňajšie počasie je na našom území predsalen o čosi iné, ako sa pôvodne očakávalo. Slovensko je rozdelené na dve polovice. Zatiaľ čo na východe prší, tak na západe panuje prevažne slnečné počasie. 

Teploty mieria na západe k +30 °C. Na východe prší a je chladno

Dnešné počasie je na našom území mimoriadne rozdielne. Zatiaľ čo na západe panuje letné počasie s príjemnými teplotami, tak na východe od rána panuje sychravé a upršané počasie.

Na vývoji počasia sa v priebehu dnešného dňa nič zásadne nezmení a aj naďalej nás čaká takýto rozdielny charakter počasia s tým, že na západe bude ešte teplejšie.

Počasie je pod vplyvom brázdy

Synoptická situácia je dnes na našom území taká, že počasie ovplyvňuje nevýrazné tlakové pole, v ktorom vo vyšších vrstvách zasahuje od východu brázda nižšieho tlaku vzduchu.

Práve tá prináša do oblasti východného Slovenska zrážky. Vďaka zrážkam je naše územie rozdelené na dve časti. Zatiaľ čo na východe je sychravo s teplotami pod +20 °C, tak na západe sa teploty šplhajú k +30 °C.

aktuálne teploty na našom území, zdroj: Infoclimat
aktuálne teploty na našom území, zdroj: Infoclimat

Súčasne sa nad našou oblasťou nachádza línia konvergencie, ktoré sa vyskytuje pred studeným frontom a je charakterizovaná tým, že sa na nej vyskytujú búrky.

Búrky sa objavia popoludní

V priebehu dnešného popoludnia sa aj naďalej bude na našom území vyskytovať dážď, no popoludní sa v oblasti východného a stredného Slovenska môžu objavovať aj búrky.

Tie by však mali byť o čosi slabšie ako sa pôvodne očakávalo. Súčasne sa búrky ešte včera očakávali aj na západnom Slovensku, no dnešné ranné predikcie numerických modelov očakávajú, že na západe Slovenska bude panovať slnečné počasie a prehánky, či búrky sa tu budú vyskytovať len veľmi výnimočne.

Oveľa intenzívnejšie búrky sa v priebehu dnešného dňa budú vyskytovať v oblasti Česka, či Poľska. 

Najnovšie správy