Teploty okolo +30 °C už dávajú zabrať ľudskému telu. Ako sa čo najlepšie chrániť?

11.05.2022 o 13:33 - Dominik Cenkner

Počasie v priebehu dnešného dňa a rovnako tak aj zajtrajška, prináša teploty, ktoré už atakujú, alebo rovno prekročia +30 °C. S tým súvisí vysoký UV index a rovnako tak aj ďalšie problémy pre ľudský organizmus.

Teploty okolo +30 °C už dávajú zabrať ľudskému telu. Ako sa čo najlepšie chrániť?
Ilustračné foto, zdroj: pixabay.com

Dnes k nám po okraji rozsiahlej oblasti vyššieho tlaku vzduchu nad južnou Európou začal prúdiť od západu teplý, pôvodom tropický vzduch. Vďaka tomu máme dnes prevažne jasné počasie, len na strednom Slovensku je oblačnosti o niečo viac.

Teplý vzduch zdvíha aj teploty. Po 13. hodine sme napr. v Hurbanove namerali +26,9 °C, pričom teploty popoludní ešte o niečo porastú. Zajtra by pritom v najteplejších oblastiach prekročiť +30 °C, takže na Slovensku zaznamenáme zrejme prvý tropický deň tohto roka.

So slnečným a teplým počasím súvisí aj miera UV indexu. Tá dnes na poludnie dosahovala hodnotu 6,3. Zajtra na poludnie to bude 6,5.

Ide o vysoký UV index, pred ktorým už musíme naše telo chrániť. Ako?

Čas na opaľovacie krémy

Pri UV indexe od 6 do 7 je nutné v poludňajších hodinách, konkrétne od 10. - 15. hodiny, nezdržiavať sa na priamom slnku. Vo vlastnom záujme sa treba chrániť odevom, pokrývkou hlavy, ochranným krémom a okuliarmi.

Pozor si treba dať aj na úpal. Medzi jeho príznaky patrí úzkosť, apatia, zahmlené videnie či studený pot, ale aj závraty, nevoľnosť a bolesti hlavy. V niektorých prípadoch sa môžu objaviť vážnejšie poruchy funkcie centrálneho nervového systému.

Prvá pomoc spočíva najmä v tom, že postihnutého umiestnime do chladnejšej miestnosti resp. tieňa a hlavu mu držíme vo zvýšenej polohe. Zbavíme ho prebytočného oblečenia a ochladzujeme jeho telo navlhčeným kusom látky alebo studenými obkladmi na hlavu.

Podáme mu dostatočné množstvo tekutín. Najlepšie bezbublinkové minerálky, nesladené čaje či iné roztoky. Sledujeme jeho stav a v prípade potreby voláme záchrannú službu.

Teplé počasie dlho nevydrží

Teploty okolo, alebo aj slabo nad +30 °C v našej oblasti dlho nevydržia. Už zajtra k nám totiž dorazí od severozápadu studený front.

Pred ním síce vyvrcholí prílev teplého vzduchu, ale po ňom sa o niečo ochladí. V piatok maximá budú dosahovať úroveň okolo +27 °C.