Teploty prekročili +20°C. Cez víkend sa však ochladí a rozfúka

Článok
Jarné počasie začalo. V priebehu včerajšieho dňa prvý krát vystúpila teplota na našom území až nad +20°C. Dnes bude ešte teplejšie.
Dominantný vplyv na počasie v Európe má tlaková níž, ktorá sa usadila nad Stredozemím. Tá do východnej Európy pumpuje od juhu teplý vzduch. V ňom sa tvoria aj búrky. V priebehu včerajšieho dňa sa búrky vyskytli napríklad v Chorvátsku, v Maďarsku a výraznejšie sa vyskytli nad východným Stredozemím. Naopak do západnej časti Európy prináša zasa chladnejší vzduch. Chladný a vlhký vzduch sa v Alpách prejavuje hustým snežením. Ochladenie príde aj ku nám.
 
Studený front rozdelí Slovensko
Počasie nad našou oblasťou aktuálne ovplyvňuje studený front. Ten oddeľuje teplotne výrazné vzduchové hmoty. Zatiaľ čo na západe sa teplota dnes vyšplhá maximálna na +7 až +14°C, tak na východe môže byť až +21°C.
 
Prvé dvadsiatky padli na našom území už v priebehu včerajšieho dňa. V Milhostove a v Stropkove sa ortuť teplomera dostala na +20,5°C. V Kamenici nad Cirochou bolo rovných +20,0°C.
 
Víkend však už prinesie zmenu
Za studeným frontom začne do našej oblasti zatekať chladnejší vzduch. Už v priebehu zajtrajšieho dňa pri oblačnom až zamračenom počasí vystúpi teplota len na +7 až +13°C. Na severe však môže byť aj chladnejšie a najmä tu hrozia aj zrážky.
 
Počas nedele sa síce oteplí, ale len na +9 až +15°C a naďalej bude na našom území veľa oblačnosti.
 
Cez víkend sa okrem ochladenia a oblačného počasia pripravte aj na vietor. Ten bude fúkať predovšetkým v Podunajskej, vo Východoslovenskej nížine a na horách. Nárazy vetra môžu dosahovať rýchlosť až okolo 25 m/s.
 
Záver marca a začiatok nového týždňa prinesie veľa zrážok a postupne aj výraznejšie ochladenie.
img