Teploty sú na +20 °C. Blíži sa však front s vetrom a s možnými búrkami

27.03.2021 o 14:11 - Peter Minárik
  • Článok

Víkend sa zatiaľ nesie v znamení pokojného, slnečného a mimoriadne teplého počasia. To sa však už čoskoro zmení. K nášmu územiu sa totiž blíži studený front, ktorý prinesie zmenu v charaktere počasia.

Teploty sú na +20 °C. Blíži sa však front s vetrom a s možnými búrkami

Aktuálne panuje na Slovensku prevažne pokojné a ustálené počasie. Na celom našom území sa aktuálne vyskytuje prevažne jasné až polooblačné počasie. Viac oblačnosti je len v oblasti severného Slovenska, kde sa už nasúva oblačnosť súvisiaca s blížiacim sa studeným frontom.

Tento studený front začne počasie na našom území ovplyvňovať v priebehu dnešného popoludnia, kedy sa na našom území postará o slabšie zrážky, silnejší vietor a možné sú aj búrky.

Zrážky dorazia popoludní

Aby sme situáciu trošku upresnili, tak cez oblasť strednej Európy práve postupujú dva studené fronty. Jeden studený front sa nachádza nad Moravou, kde už prináša dážď.

Druhý studený front aktuálne postupuje Nemeckom, kde už prináša prehánky a búrky ako aj zosilnenie vetra. Detekcia bleskov zatiaľ zaznamenala nad územím Nemecka okolo 4000 bleskových úderov.

Prevažná časť bleskov udrela v západnom Nemecku, odkiaľ sa búrky presúvajú smerom cez centrálne Nemecko k Česku.

zaznamenané blesky, zdroj: blesky.bourky.cz
zaznamenané blesky, zdroj: blesky.bourky.cz

Na naše územie dorazia zrážky po 16:00 z oblasti Moravy a zasiahnu predovšetkým severné Slovensko. Výraznejšia zrážková činnosť sa neočakáva a veľmi výnimočne sa môžu búrky objaviť aj u nás.

Pozor na silný vietor

Oveľa nebezpečnejší bude počas popoludňajších hodín vietor, ktorý zosilňuje na čele postupujúceho studeného frontu.

Silný vietor sa už vyskytuje v Poľsku, či v Nemecku, kde sa nárazy pohybujú od 50 do 70 km/h

Pre západnú časť Česka ako aj Poľska platia až do večera výstrahy 1. stupňa pred vetrom.

Vietor však bude silnieť aj na našom území. Vietor však bude nakoniec slabší ako sa pôvodne očakávalo. Pôvodné prepočty numerického modelu počítali s tým, že môžu nárazy vetra dosahovať rýchlosť až do 90 km/h.

Dnešné ranné výstupy však už počítajú s tým, že nárazy vetra budú maximálne do rýchlosti 60 až 65 km/h, pričom takto silný vietor sa bude týkať výlučne západného Slovenska.

V druhej polovici soboty sa tak pripravte na zhoršenie počasia so zrážkami a vetrom. Studený front však prinesie aj ochladenie, čo pocítime už zajtra. Zajtrajšie teploty budú v porovnaní s dnešnými aj o 8 °C nižšie. Aktuálnu polohu búrok a zrážok si pozrite TU.

Najnovšie správy