Texas mrzol a ľudia zomierali. Texaský senátor si však odišiel do Mexika za teplom

21.02.2021 o 14:58 - Peter Minárik
  • Článok

V Texase v uplynulých dňoch mrzli milióny ľudí. Oblasť zasiahla nezvyčajná vlna zimy, ktorá priniesla chladné počasie, sneženie a aj mrznúci dážď. Zatiaľ čo ľudia mrzli, texaský guvernér si odišiel do tepla.

Texas mrzol a ľudia zomierali. Texaský senátor si však odišiel do Mexika za teplom
foto: ABC news

Texas zasiahlo počasie, ktoré tu nemá obdobu. V najjužnejšom štáte namerali teploty, ktoré sa pohybovali okolo -25 °C. Takéto teploty sú v oblasti nezvyčajné a ľudia na takéto teploty nemajú prispôsobené ani svoje príbytky. Následky tak boli katastrofálne.

Nad južný štát sa dostal veľmi studený vzduch až z Kanady. O výnimočnosti situácie svedčí fakt, že meteorológovia namerali najnižšie teploty za uplynulé storočie. Počasie spôsobovalo mnoho problémov, pričom niektoré pretrvávajú dodnes.

Preťažená sústava a oblasti bez vody

Milióny ľudí sa ocitlo bez dodávok elektrickej energie. Zimné počasie totiž spôsobilo prerušenie dodávok elektrickej energie. Problémy však nespôsobovalo len počasie, ale aj preťaženie sústavy. V Texase zaznamenali 300-násobný nárast dopytu po elektrickej energii.

Okrem prerušených dodávok trápili milióny ľudí aj prerušené dodávky pitnej vody. Pre silné mrazy totiž zamŕzali a praskali vodovodné potrubia.

Obyvatelia štátu Texas sa tak ocitli aj bez pitnej vody a tak boli nútení ľudia zbierať sneh a ten si rozmrazovali. Na následky mrazivého počasia zomrelo najmenej 40 ľudí.

Texaský senátor si odišiel na dovolenku

Obrovskej kritike čelí texaský senátor Ted Cruz. Ten si v čase krízy a mrazivého počasia zmyslel, že odíde s rodinou do teplého mexického Cancúnu.

Texaského senátora odfotografovali na letisku v Houstone v čase, keď milióny ľudí bolo bez elektriny a vody. Ted Cruz sa neúspešne pokúšal kandidovať do prezidentských volieb a tento republikánsky senátor to po tomto incidente má nahnuté.

Senátor po vlne kritiky pripustil, že odletieť si na dovolenku v čase prírodnej katastrofy bola chyba. „Bola to zjavne chyba a pri spätnom pohľade by som to neurobil,“ povedal pri príchode späť do svojho domova.

Najnovšie správy