Texas v nemilosti počasia: Po piesočnej búrke padali krúpy veľké ako vajce

25.03.2021 o 18:00 - Texas, Spojené štáty americké - Veronika Salayová
  • Článok

Texas je v posledných dňoch zmietaný extrémami v počasí. Pred pár týždňami v tomto štáte udrela rekordná zima s množstvom snehu a teraz krajinu sužovala mohutná piesočná búrka s následným ničivým krupobitím. 

Texas v nemilosti počasia: Po piesočnej búrke padali krúpy veľké ako vajce
Foto: Don C Johnson/Tornado in Italia

Obyvatelia Texasu zažívajú neľahké časy a vrásky na čele im spôsobuje hlavne extrémne násilné počasie. 

Začiatkom týždňa zasiahla Texas obrovská piesočná búrka, tzv. haboob. Ide o druh piesočnej búrky, pri ktorej sa zvíri prach a piesok po búrke. Zvyčajne sú veľmi veľké a môžu dosiahnuť výšky stoviek metrov a šírku až 160 km. 

Najprv tzv. haboob v Texase

Počas búrok studený vzduch klesá a šíri sa až k zemi. Ak sa to stane v suchej alebo polosuchej oblasti, môže silný vietor zdvihnúť prach a vytvoriť haboob, ktoré sa formujú veľmi rýchlo.

Behom niekoľkých sekúnd dokážu drasticky znížiť viditeľnosť, čo je veľmi nebezpečné najmä v doprave. Navyše silný vietor môže lámať konáre a ničiť stromy.

Rýchlosť vetra v texaskom meste Lubbock presiahla 110 km/h, viditeľnosť sa znížila na pár metrov a obloha sa sfarbila na oranžovo.

Potom násilné búrky s krupobitím

Po piesočnej búrke si obyvatelia Texasu veľmi nevydýchli, pretože nasledovali násilné búrky s krupobitím. Cez noc zasiahli časti severného Texasu búrky s krupobitím, pričom ľadové krúpy dosahovali veľmi veľké rozmery.

V oblasti North Fort Worth krúpy dosiahli veľkosť slepačích vajec, čo spôsobilo škody na autách a vegetácii. Aby toho nebolo málo, supercela neďaleko vyprodukovala aj tornádo, ktoré však nespôsobilo žiadne škody.

Podľa AccuWeather je dosť neobvyklé, že k úkazu došlo v tomto ročnom období, pretože habooby sa najčastejšie tvoria okolo júla a augusta.

Najnovšie správy