Tohtoročná hurikánová sezóna mala byť nadpriemerná. Zatiaľ sa tak nedeje, prečo?

16.09.2022 o 19:02 - Dominik Cenkner

Hurikánová sezóna v roku 2022 mala byť intenzívna a početná. Zatiaľ sa ale nič také nedeje. Aj keď je to pre mnohých obyvateľov dobrá správa, z dlhodobého hľadiska ide o anomáliu.

Tohtoročná hurikánová sezóna mala byť nadpriemerná. Zatiaľ sa tak nedeje, prečo?
Ilustračné foto, hurikán Danielle nad Atlantikom v septembri 2022, zdroj: NOAA

Máme za sebou už polovicu septembra a práve prelom prvej a druhej septembrovej dekády je obdobím, kedy spravidla vrcholí hurikánová sezóna v Atlantiku. Pripomeňme, že v roku 2017 v tom čase vznikol jeden z najničivejších hurikánov - Mária.

Živel spustošil Dominiku, St. Croix a Portoriko. Tento rok je však situácia dramaticky odlišná - v Atlantiku sa žiadny hurikán nenachádza. V centrálnej časti, smerom na Dominikánsku republiku, postupuje len tropická búrka Fiona, ani ona by však výraznejšie problémy spôsobiť nemala.

Iste, pre obyvateľov, ktorých v posledných rokoch spustošila jedna prírodná katastrofa za druhou, je to dobrá správa. Z dlhodobého hľadiska ale ide o anomáliu a meteorológovia sa teraz snažia zistiť, čo je za tým.

Aktuálna hurikánová sezóna

Hurikánová sezóna v Atlantickom oceáne spravidla začína 1. júla. Za iných okolností by sme odvtedy do polovice septembra bez problémov napočítali cez osem pomenovaných búrok, z toho v priemer 3,5 hurikánov a 1,5 silného hurikánu, teda s intenzitou 3 a viac z 5-dielnej Saffirovo-Simpsonovej stupnice.

Tento rok ale máme za sebou len 5 pomenovaných búrok. Z toho dva boli hurikány, pričom ani jeden nedosiahol kategóriu silného hurikánu. Od roku 2014 ide o prvú sezónu, v ktorej sa do polovice ešte nevyskytol silnejší hurikán.

Opomenúť nemôžeme ani skutočnosť, že v priebehu celého augusta nevznikla ani jedna tropická búrka. Nepoužilo sa teda jediné meno zo zoznamu pripraveného pre tento rok.

August bez jedinej pomenovanej búrky je pritom extrémnou vzácnosťou. Od roku 1950 sa tak stalo len dvakrát. V rokoch 1961 a 1997. To všetko však nemusí znamenať, že máme, resp. majú tamojší obyvatelia, do konca sezóny pokoj.

Príkladom by mohol byť práve rok 1961. Vtedy sa od septembra do novembra vyskytlo až 5 silných hurikánov.

Čo sa deje?

Meteorológovia už pomenovali dva hlavné faktory, ktoré môžu stáť za pokojnejšou hurikánovou sezónou v Atlantiku. Suchý vzduch a strih vetra.

Oba tieto faktory boli v auguste tohto roka výrazne nadpriemerné. Začiatkom septembra sa podmienky zlepšili, najmä nad Atlantikom (preto vznikli hurikány Danielle a Earl), ale nie na dlho - v posledných dňoch sa opäť zvýšil strih vetra a klesla vlhkosť.

Nie všade majú pokoj

Ako to už v trópoch býva, zatiaľ čo v jednom regióne je sezóna pokojnejšia, v inom je naopak živšia. To platí aj pre východný Pacifik.

Minulý týždeň Kay dokonca zasiahol južnú Kaliforniu, čo je zriedkavý jav. Ďalšia búrka, jedenásta v tejto sezóne, sa pravdepodobne vytvorí západne od Mexika v druhej polovici tohto týždňa, teda približne o týždeň skôr ako zvyčajne. Bude sa volať Lester.