Tohtoročný november je rekordne teplý. Môže skončiť ako najteplejší

16.11.2019 o 18:27 - Ľubomír Franko
  • Článok

Tohtoročný november je na Slovensku nielen zrážkovo nadpriemerný, no takisto aj nadpriemerne teplý. Je veľká šanca, že to bude najteplejší november v histórii pozorovaní. 

Tohtoročný november je rekordne teplý. Môže skončiť ako najteplejší

Za nami je prvá polovica novembra, ktorá bola na našom území mimoriadne teplá a nadpriemerne daždivá. Dôvodom je oblasť nízkeho tlaku vzduchu, ktorá sa už niekoľko dní vyskytuje v oblasti západnej Európy.

Po prednej strane oblasti nízkeho tlaku vzduchu k nám prúdi od juhozápadu až juhu veľmi teplý a zároveň vlhký vzduch.

Niet preto divu, že prvá polovica novembra bola na našom území vysoko teplotne ale aj zrážkovo nadpriemerná. 

Ako uvádza SHMÚ na svojom facebookovom profile: ,,Doteraz najteplejší november aspoň od roku 1961 sa napríklad na stanici v Kamenici nad Cirochou vyskytol v roku 2000. Priemerná mesačná teplota vzduchu bola vtedy až 8,6 °C. Priemerná teplota prvých 15-tich novembrových dní je v roku 2019 na tejto stanici zatiaľ 10,5 °C, pričom nič nenasvedčuje tomu, že by sa malo v nasledujúcich dňoch výraznejšie ochladiť."

Najteplejšiu prvú polovicu novembra zaznamenali na východe Slovenska, kde bolo za prvých 15 dní mesiaca aj o viac ako 5 °C teplejšie ako dlhodobý priemer za rovnaké obdobie.

Odchýlka teploty od dlhodobého priemeru za prvých 15 novembrových dní, zdroj: SHMÚ
Odchýlka teploty od dlhodobého priemeru za prvých 15 novembrových dní, zdroj: SHMÚ

Najbližšie týždne nás podľa všetkého žiadna zmena nečaká. Nasledujúcich 14 dní by malo byť na našom území aj naďalej vysoko teplotne nadpriemerných. S vysokou pravdepodobnosťou tak zaznamenáme najteplejší november, aký sme kedy na Slovensku zaznamenali.

Najnovšie správy