Toky dosiahli 3. SPA. Situácia sa ešte zhorší

22.05.2019 o 20:03 - Peter Minárik
  • Článok

Na severe spadne ešte raz toľko zrážok ako už spadlo. Prvé toky na našom území už dosiahli najvyšší 3. povodňový stupeň a voda začína na severozápade Slovenska spôsobovať čoraz väčšie problémy.

Toky dosiahli 3. SPA. Situácia sa ešte zhorší

Vlna intenzívneho dažďa, ktorá od skorého rána sužovala severné Slovensko sa v priebehu popoludnia presunula nad západné Slovensko. Podobne ako na severe, tak aj na západe začína spôsobovať problémy a oveľa vážnejšie ako v oblasti severného Slovenska.

Práve na západe dosiahli prvé vodné toky na našom území až úroveň najvyššieho 3. stupňa povodňovej aktivity /3. SPA/.

Video nájdete aj na našom Youtube kanály. Odoberajte nás a nič Vám neujde

Vodné toky stúpajú

Na západe Slovenska stúpajú predovšetkým vodné toky v oblasti Malých Karpát. Najvyšší 3. stupeň povodňovej aktivity aktuálne panuje na tokoch Chvojnica, Teplica a Radoša. Na úroveň 3. SPA vystúpila aj rieka Vlára v Hornom Srní, to v týchto chvíľach už začala klesať.

zdroj: SHMÚ
zdroj: SHMÚ

Teraz budú stúpať najmä toky na severe

V najbližších hodinách sa treba pripraviť na to, že budú stúpať predovšetkým toky v oblasti severného Slovenska a to predovšetkým na Orave, na Kysuciach a na prítokoch Váhu.

Povodia riek v týchto oblastiach sú už plne nasýtené a akékoľvek ďalšie zrážky sa budú okamžite prejavovať na raste vodných tokov. Na sever Slovenska už v týchto chvíľach postupuje od severu ďalšia vlna dažďa a severné regióny Slovenska budú aj počas celého zajtrajšieho dňa čeliť trvalejším zrážkam. 

Na severe územia môže spadnúť ešte raz toľko zrážok ako už spadlo. Za uplynulých 24 hodín spadlo na severe od 35 do 60 mm zrážok. Predpovede numerických modelov naznačujú, že do piatkového poludnia spadne na severe ďalších 20 až 40 litrov zrážok na meter štvorcový a na exponovaných miestach až cez 50 mm

Na severe sa tak treba pripraviť na ďalšiu povodňovú vlnu.

Najnovšie správy