Tony zdravotníckych potrieb z pandémie končia v indonézskych riekach

03.09.2020 o 13:00 - Veronika Salayová
  • Článok

Pandemický odpad je obrovským problémov na Jáve. Navyše tony lekárenského odpadu skončili v rieke, kde sa chudobní obyvatelia dennodenne kúpu. Odborníci varujú, že takto sa vírus môže šíriť ďalej. 

Tony zdravotníckych potrieb z pandémie končia v indonézskych riekach
Ilustračné. Foto: unsplash

Lekársky odpad sa od začiatku pandémie koronavírusu kopí na skládke odpadu pri rieke Casidane v meste South Tangerang v Západnej Jáve. Skládka je jedinou verejnou skládkou v meste a denne sa tam dostane až 300 ton odpadu. Kopy dosahujú výšku až 16 metrov.

V máji bolo tohto odpadu také množstvo, že steny skládky nevydržali a zrútili sa do rieky, kde skončili tony pandemického odpadu. K tejto situácii dokonca prispeli aj silné zrážky.

Denník The Jakarta Post vtedy informoval, že vo vode skončilo až 100 ton pandemického odpadu.

Niektorí chudobní obyvatelia miestnych dedín sa v tejto znečistenej rieke každý deň kúpu, deti sa hrajú a ľudia si tam perú svoje oblečenie. Obyvatelia každý deň z rieky lovia ochranné masky, latexové rukavice, ochranné kombinézy a striekačky.

Jávsky epidemiológ Mahesa Paranadipa Maikel uviedol, že tento lekárenský odpad môže kontaminovať vodu, a to môže viesť k prenosu koronavírusu.

Ochorenie Covid-19 sa v krajine naďalej šíri, pričom ochoreniu podľahlo celkovo už vyše 7 400 ľudí. Počet obetí v Indonézii je najvyšší v celej juhovýchodnej Ázii.

Najnovšie správy