Topenie ľadovcov v Antarktíde bude iné, ako si vedci myslel

30.10.2019 o 06:43 - Veronika Andrejková
  • Článok

Topenie ľadovcov možno nezvýši hladinu oceánov tak veľmi, ako to predpokladali vedci. Nový model priniesol aj nové čísla.

Topenie ľadovcov v Antarktíde bude iné, ako si vedci myslel
zdroj: NASA

Najväčšie ľadovce v Antarktíde sú vystavené klimatickým zmenám, ktoré spôsobujú ich postupné roztápanie. Keďže obsahujú najviac vody, môžu najviac ovplyvniť aj hladinu oceánov. Podľa najnovších modelov nie však až tak rapídne, ako sa očakávalo.

Pôvodný výpočet hovoril o zdvihnutí hladiny o 180 cm celoplošne. Avšak podľa odborníkov z Massachusetts je tento údaj prehnaný. Aby sa to stalo, musel by sa 90 metrový ľadovec roztopiť v priebehu niekoľkých hodín.

Takto rapídne sa však zatiaľ teplota nezvyšuje. Dokonca je to nepravdepodobné aj pri najhoršom scenári vývoja globálneho otepľovania.

Trhlina v Larsenovom ľadovci, zdroj: NOAA
Trhlina v Larsenovom ľadovci, zdroj: NOAA

Aktuálne roztápanie ľadovcov skôr prirovnali k pomalému vytekaniu napr. medu. Ľadovce nekolabujú, len sa postupne uvoľňujú.

Tento výskum ale nehovorí o tom, že globálne otepľovanie neexistuje a že netreba proti nemu bojovať. Upozorňuje však len na nesprávne predchádzajúce výpočty.

K nim prišli počas kolapsu Larsenovho ľadovca, ktorý bol stabilný 10 tisíc rokov. Podľa jeho správania tak vytvorili všeobecný model. 

Najnovšie správy