Tornádo v Nemecku zabíjalo

Článok
Búrke predchádzalo nezvyčajne teplé počasie v severnom Nemecku.

Severným Nemeckom sa v utorok prehnali prudké búrky, ktoré spôsobili rozsiahle škody a zabili najmenej jedného človeka, informovala dnes BBC. V meste Bützow južne od Rostocku v spolkovej krajine Meklenbursko-Predpomoransko vzniklo pravdepodobne tornádo, ktoré pohádzalo autami až o 70 metrov ďalej a vážne poškodilo budovy. Lietajúce veci zranili najmenej 30 ľudí.

V Hamburgu prišiel o život 26-ročný muž a jeho tehotná priateľka utrpela zranenia, keď na ich auto dopadli lietajúce trosky.

Silné vetry a blesky zastavili autobusovú i železničnú dopravu a spôsobili dopravný chaos. Železničnú trať medzi Hamburgom a Lübeckom zablokoval v oboch smerom spadnutý strom.

Nemecké médiá uviedli, že v Geilenkirchene severne od Aachenu namerali rýchlosť vetra až 119 km/h.Podľa požiarnikov v Hamburgu vietor vyvracal a lámal stromy, ktorých sú plné cesty a lietajúce trosky uväznili v autách troch ľudí vrátane mŕtveho muža. Päť kontajnerových lodí sa utrhlo od kotvy a niektoré z nich sa zrazili. Nazad k prístavnej hrádzi ich museli dotiahnuť vlečné člny.

Polícia v Bützowe informovala o "vážnych škodách". Tornádo tam postrhávalo strechy z budov vrátane nemocnice, ktorú museli čiastočne evakuovať. Vážne poškodená je tiež mestská radnica, ústav sociálnej starostlivosti a kostol.

img