Tornádo zasiahlo prístav v Bejrúte, kde nedávno došlo k explózii

22.10.2020 o 18:42 - Bejrút, Libanon - Veronika Salayová
  • Článok

Tornádo včera zasiahlo prístavné mesto Bejrút. Zaujímavosťou je, že tornádo pristálo presne na tom mieste, kde v lete došlo k mohutnému výbuchu.

Tornádo zasiahlo prístav v Bejrúte, kde nedávno došlo k explózii
Foto: MTV English News/Twitter

Včera sa nad Stredozemným morom vytvorila morská tromba, ktorá si to zamierila rovno do Bejrútu. Tromba nad morom naberala na intenzite a približovala sa k prístavnému mestu, až nakoniec dosiahla pevninu.

Na pevnine sa sformovalo pomerne silné tornádo, ktoré pristálo rovno v prístave v Bejrúte, kde zmietlo všetko, čo mu prišlo do cesty. Tornádo dokonca vážne poškodilo aj niekoľko budov neďaleko prístavu. 

Je až neuveriteľné, že tento prístav stíha jedna katastrofa za druhou. Zrovna na rovnakom mieste došlo začiatkom augusta k mohutnej explózii, ktorá otriasla celým mestom. 

Prístav sa len pomaly spamätával z explózie a včera ho postihlo ničivé tornádo. Tornádo ihneď vzbudilo záujem vzhľadom na to, že pristálo presne v oblasti, ktoré bolo nedávno poznačené veľkým nešťastím.

Pripomeňme, že 4. augusta v tomto prístave expolodovalo 2750 ton dusičnanu amónneho. Tento výbuch je považovaný za jeden z najsilnejších výbuchov v dejinách ľudstva. Pri explózii zomrelo 192 ľudí a zranilo sa okolo 6000. 

Podľa seizmológov bola intenzita výbuchu porovnateľná so zemetrasením s magnitúdou 4,5. 

Najnovšie správy