Toto zistenie prekvapilo aj výskumníkov. Voda na listoch bola plná mikroplastov

14.09.2022 o 15:00 - Zuzana Macháčová

Slovenskí vedci našli mikroskopické čiastočky plastov vo vode, ktorá sa zachytila na listoch. Prítomnosť mikroplastov prekvapila aj samotných výskumníkov, ktorí predpokladajú, že sa tam dostali s dažďom alebo ich tam priniesli zvieratá.

 

Toto zistenie prekvapilo aj výskumníkov. Voda na listoch bola plná mikroplastov
Štetinová fytotelmatika naplnená vodou, zdroj: Katarína Fogašová

Znečistenie mikroplastmi je čoraz väčší problém. Tieto drobné častice prenikajú do potravinového reťazca, suchozemských a morských ekosystémov. 

Stopy z mikroplastov sa nachádzajú  čoraz viac na nových miestach. Vedcom z Prešovskej univerzity na Slovensku sa podarilo nájsť mikroskopické kúsky plastov vo vode zozbieranej na listoch. 

Dva milimetre plastu

K objavu došlo náhodou. Pôvodným cieľom štúdie, ktorú pri obci Demjata realizoval tím Kataríny Fogašovej, bolo pozorovať mikroorganizmy žijúce na listoch štetináča (Dipsacus sp.). Táto lúčna rastlina je rozšírená v Európe, severnej Afrike a Ázii.

Vedcov zaujali miniatúrne ekosystémy, ktoré sa vytvárajú vo fytotelmate, čo sú priehlbiny na báze listov, ktoré slúžia ako malé zásobárne vody. Niekoľko odobratých vzoriek vody obsahovalo rôzne farebné vlákna a úlomky plastov. Najdlhšie z nich mali viac ako 2 milimetre.

Fytotelmata sú veľmi malé a rýchlo umierajú. Vedci sa čudujú, ako sa kontaminovali mikroplastmi. V skúmanej oblasti sa nenašli žiadne iné zdroje znečistenia, takže mikroplasty pravdepodobne pochádzajú z atmosféry a do fytotelmatu sa dostali dažďovou vodou.

Preniesť ich mohli aj slimáky, ktoré sa živia listami kôry. Výskumníci zdôrazňujú, že je to prvýkrát, čo sa mikroplasty našli vo vodných útvaroch s krátkou životnosťou na listoch rastlín.

Desivý objav

Výsledky dokazujú, že kontaminanty tohto typu sa šíria rôznymi cestami. Pravdepodobne žiadne prostredie na Zemi nie je bezpečné. 

Vedci však dúfajú, že kôrovec by sa vďaka svojej početnosti a schopnosti zachytávať mikroplasty mohol stať indikátorovým druhom. Pomohol by monitorovať množstvo znečisťujúcich látok v životnom prostredí, identifikovať ich zdroje a určiť spôsob ich prenosu.