Tragédia v rakúskych Alpách: V lanovke pred 20 rokmi zomrelo 155 ľudí

11.11.2020 o 19:55 - Peter Minárik
  • Článok

Mal to byť nádherný začiatok lyžiarskej sezóny 2000. 11. novembra spustili v rakúskom stredisko Kitzsteinhorn pri Kaprune lyžiarsku sezónu a hneď ráno došlo k obrovskej tragédii, ktorá poznačila toto stredisko už navždy.

Tragédia v rakúskych Alpách: V lanovke pred 20 rokmi zomrelo 155 ľudí
foto: kitzsteinhorn.at

Takto pred 20 rokmi začínala v rakúskom lyžiarskom stredisku, neďaleko Kaprunu lyžiarska sezóna. Z oblasti, blízko Kaprunu sa lanovkou dalo dostať až na ľadovec Kitzsteinhorn. Tu sa už tešili na príchod prvých lyžiarov, no tých sa nedočkali. 

Z parkovisko pod ľadovcom sa do lyžiarskeho strediska dá dnes dostať dvoma bežnými kabínkovými lanovkami. Pred 20 rokmi to však bolo iné. Nachádzala sa tu podobná lanovka akú máme v Tatrách na Hrebienku.

Lanovku otvorili v roku 1974 a fungovala na rovnakom princípe ako vo Vysokých Tatrách. 2 vozidlá vždy jazdili oproti sebe. Výkonný motor v hornej stanici poháňal celý systém. Samotné súpravy nemali ani palivo, ani motory a dokonca ani vodiča; iba sprievodcu, ktorý riadil dvere. Trasu dlhú 3,8 km lanovka prekonala za 9 minút. Do jednej súpravy sa zmestilo 180 lyžiarov.

Časť trasy lanovky viedla po zemi, no drvivá časť v tuneli a práve tu došlo k tragédii. Lanovka 11. novembra v roku 2000, krátko po 9:00 vyrazila z údolnej stanice takmer plne obsadená. V zadnej časti preplnenej súpravy sa po asi 600 metroch jazdy v tuneli rozpútal požiar.

Požiar sa zo zadnej časti lanovky začal šíriť a ľudia sa v panike snažili dostať von. Problémov tu však bolo viacero. Ľudia boli naobliekaní v zimnom lyžiarskom vybavení a dvere lanovky sa nedali núdzovo otvárať. Taktiež bolo problematické rozbiť okná, no to sa po minútach driny podarilo. Ľudia tak začali opúšťať lanovku a tu sa rozhodlo o živote a smrti všetkých ľudí.

Oheň sa šíril zozadu a v panike sa väčšina ľudí rozhodla utekať čo najďalej od ohňa a vybrali sa teda smerom nahor k východu tunelu. To sa im však stalo osudným. Neuvedomili si totiž veľmi podstatnú vec. Tunel bol šikmý s priemerným sklonom 30° a tento šikmý tunel lanovej dráhy sa tak správal ako komín.

Tých, ktorých nezabil oheň zabil jedovatý, štipľavý dym. Záchranári našli mnohé telá v rôznych vzdialenostiach od súpravy. Najvyššie sa podarilo dostať japonskému lyžiarovi. Jeho telo bolo nájdené vo vzdialenosti 142 metrov od vozidla. Z prvej súpravy zahynulo 150 ľudí, v súprave, ktorá smerovala smerom nadol oproti horiacej zahynuli 2 ľudia (sprievodca a 1 lyžiar).

Ďalšie obete si jedovatý plyn vyžiadal v hornej stanici, ktorá bola napojená na obchodný dom. Dym tam usmrtil troch ľudí.

Len 12 lyžiarov prežilo. Dobrovoľný hasič Nemec Thorsten Grädler vedel, ako sa pri požiari správať a s 11 ďalšími ľuďmi zvolil cestu cez oheň. Dostali sa tak na dolný koniec tunela, čo im zachránilo život. Pri tragédii zahynulo 92 Rakúšanov, 37 Nemcov, desať Japoncov, osem Američanov, štyria Slovinci, dve obete pochádzali z Holandska a jedna z Česka a Spojeného kráľovstva.

Požiar v zadnej časti lanovky spôsobil ohrievač v kabíne strojvodcu. Súdny proces, ktorý sa začal v júni 2002 trval takmer 20 mesiacov. Rakúsky súd však zbavil 19. februára 2004 viny všetkých 16 obžalovaných, ktorí boli obvinení z podielu na katastrofe tunelovej lanovky v lyžiarskom stredisku Kaprun.

Po tragédii sa spomínaný tunel a systém lanoviek prestal používať a na mieste dnes stojí pomník. Do lyžiarskeho strediska Kitzsteinhorn sa dnes lyžiari dostanú dvoma lanovkami z parkoviska a jednou lanovkou z neďalekého stredisko Maiskogel.

Najnovšie správy