Tragické leto v Tatrách. Úradovali hlavne búrky

09.10.2019 o 17:07 - Veronika Andrejková
  • Článok

Tohtoročná letná sezóna patrí medzi najtragickejšie v našich horách. Úmrtia a zranenia spôsobili hlavne blesky počas búrok.

Tragické leto v Tatrách. Úradovali hlavne búrky

Najvážnejšou udalosťou bol úder blesku na poľskej strane Tatier  v oblasti západotatranskéhu masívu Giewont. Blesk tam zasiahol skupinu turistov.

Počet obetí sa nakoniec vyšplhal na 5 mŕtvych a takmer 200 zranených, medzi ktorými boli aj malé deti. Jedno dieťa sa ešte donedávna zotavovalo zo zranení v nemocnici, dve zomreli.

foto: K. Olszanowska-Kuńka
foto: K. Olszanowska-Kuńka

Blesky úradovali aj na slovenskej strane vysokých Tatier a v Nízkych Tatrách. Všetky udalosti sa stali len niekoľko dní či týždňov po sebe.

Na slovenskej strane Tatier si vyžiadal blesk jednu obeť. V oblasti vrchola Baníkov zasiahol dvoch turistov, z ktorých jeden neprežil.

Turistu, ktorý po zásahu bleskom v Nízky Tatrách stratil na chvíľu vedomie, oživovali okoloidúci, pretože horskí záchranári sa pre búrku nemohli k nemu dostať. Našťastie sa ho podarilo oživiť a previezť do nemocnice.

Horskí záchranári upozorňovali turistov na nepredvídateľné letné búrky v horách, aj napriek tomu mnohí podcenili rýchly vývoj počasia.

Fotografie z vyslobodzovania tiel jaskyniarov, foto: Reuters
Fotografie z vyslobodzovania tiel jaskyniarov, foto: Reuters

Ďalšou tragickou udalosťou bola smrť dvoch jaskyniarov vo Veľkej snežnej jaskyni. Šiesti muži sa vydali do jaskyne, v ktorej však v dôsledku dažďov voda zatopila chodby. Dvaja uviazli v hĺbke asi 500 m, ostatným sa podarilo vyslobodiť a zavolať pomoc.

Našli ich už však bez známok života. Nárast hladiny mohol spôsobiť aj zmenu tlaku. Takisto teplota v nej sa pohybovala okolo +4°C, čo pri dlhodobom vystavení spôsobuje podchladenie.

Počas celej sezóny na slovenskej aj poľskej strane našich veľhôr každodenne zasahovali záchranné zložky pri úrazoch, pádoch či hľadaní stratených osôb. 

Najnovšie správy