Traja zmrznutí prinesú búrky, výdatný dážď a postupne návrat mrazov a

Článok
Polovica mája prinesie zlom počasia. Traja zamrznutí muži za sebou vtiahnu studený vzduch a poľnohospodári sa tak opäť musia obávať o svoju úrodu.

Pankrác, Servác a Bonifác. Tieto tri mená charakterizujú troch zmrznutých mužov. Táto pranostika vznikla, pretože ľudia v aktuálnom období často zaznamenávali prudké jarné ochladenie, ktoré prinieslo aj mrazy. Tie potom zničili úrodu. Staré ľudové pranostiky očividne majú svoj základ pravdy, nakoľko tento rok sa táto pranostika takmer na chlp splní. Studené počasie však nepríde počas týchto troch zmrznutých mužov, ktorí oslavujú svoje meniny vo štvrtok, v piatok a v sobotu, ale okamžite po nich.

Pankrác prinesie zmenu a výdatné zrážky

Zmena počasia bude v našej oblasti súvisieť s tým, že z Atlantiku sa do našej oblasti presunie tlaková níž, ktorá v ďalších dňoch postúpi cez Alpy, priamo nad naše územie a tu sa stočí smerom nad Poľsko a usadí sa nad Baltským morom. Počas prechodu tejto tlakovej níže tak zavládne na našom území nepriaznivé počasie.

Vo štvrtok tak začnú od juhozápadu nad naše územie postupovať zrážky, ktoré budú aj výdatnejšieho charakteru. Tie nás čakajú aj nasledujúce dni.

Na Pankráca teploty počas dňa vystúpia ešte na +15 až +21°C, na východe môže byť ešte až do +24°C.

Servác prinesie aj búrky

V piatok bude na našom území pokračovať zamračené a upršané počasie, no v priebehu dňa sa na juhu a východe môžu objaviť aj búrky. Teploty počas dňa vystúpia na +14 až +20°C.

Bonifác prinesie oteplenie a výraznejšie búrky

Na Bonifáca, teda v sobotu sa tlaková níž bude nachádzať už nad Poľskom, no súčasne sa nad severozápadným Talianskom prehĺbi nová tlaková níž a vďaka tomu k nám prechodne bude prúdiť teplejší vzduch od juhu, čo budeme badať na denných teplotách, ktoré sa vyšplhajú na +18 až +23°C. Slnečno však nebude. Vzduch, ktorý k nám bude prúdiť bude instabilný a počas soboty preto počítajte s búrkami, ktoré môžu byť aj výraznejšie.

V ďalších dňoch už zrážok bude menej, no traja zmrznutí muži zanechajú na našom území celkom výrazné úhrny zrážok, ktoré sa môžu vyšplhať až cez 50 mm.

Od nedele ochladzovanie

V nedeľu sa už tlaková níž presunie z Poľska nad Baltské more a do našej oblasti sa tak otvorí cesta severozápadnému prúdeniu.

Počas nedele teploty na našom území vystúpia už len na +10 až +16°C. Noc na pondelok bude taktiež studená a niekde aj mrazivá. Teploty na našom území poklesnú na +7 až +1°C, no na severe sa môže oblačnosť aj zmenšiť a pri zmenšenej oblačnosti môže teplota poklesnúť len na -1°C. Mrznúť síce môže najmä na severe, ale aj v nížinách hrozia prízemné mrazy. Takéto nízke nočné a ranné teploty by mali vydržať na našom území do budúcej stredy.

Ochladenie prinesie na hory aj sneh

Chladné prúdenie od severozápadu sa prejaví aj na našich horách. Už v nedeľu sa môžu od nadmorskej výšky 1600 metrov vyskytovať snehové zrážky a tie tu môžu padať aj nasledujúce dni.

Otepľovať by sa malo začať v posledných 10-tich májových dňoch a vyhliadky sľubujú definitívne zbohom riziku nočných mrazov a príchod prvých tridsiatok.

img