Trojicu stratených Poliakov v Tatrách už našli. Žiaľ, bez známok života

09.01.2022 o 14:36 - Dominik Cenkner

Ešte včera sme vás informovali o tom, že sa v Tatrách mala stratiť trojica poľských turistov. Dnes okolo poludnia bolo pátranie ukončené, žiaľ s tragickým koncom.

Trojicu stratených Poliakov v Tatrách už našli. Žiaľ, bez známok života
Ilustračné foto, zdroj: facebook.com/@Air - Transport Europe, letecká záchranná služba

Ako informovala Horská záchranná služba, trojicu nezvestných osôb dnes našli pod Kotlovým štítom. Stalo sa tak okolo poludnia.

Po nezvestných osobách pátrali záchranári tak zo Slovenska ako aj z Poľska. A to pomocou lokalizácie mobilného telefónu, prehľadávania zo vzduchu za pomoci vrtuľníkov, či po zemi alebo pomocou dronu.

Príčiny nešťastia sa budú ešte vyšetrovať. Už teraz sa však vynárajú prvé informácie, ktoré o tragédii napovedajú viac.

Sprievodca nemal kvalifikáciu

Podľa záchranárov išlo pravdepodobne „o poľského horského sprievodcu UIMLA s dvoma klientami, ktorí mali v úmysle vystúpiť na Gerlachovský štít“. Aj práve preto sa pozornosť záchranárov sústredila na lokality Batizovskej a Velickej próby.

V týchto chvíľach prebiehajú neodkladné záchranárske práce a následne budú telesné pozostatky transportované do Starého Smokovca.

Na záver len dodajme, že horský sprievodca UIMLA nie je kvalifikovaný na sprevádzanie klientov v horolezeckom teréne. Je teda otázkou, čo v horách, navyše v takýchto nepriaznivých podmienkach, spolu s klientmi robil.

Horská služba už totiž vydala aj upozornenie pred nepriaznivými podmienkami na horách. „Horská záchranná služba upozorňuje návštevníkov hôr, že vo vysokohorskom prostredí takmer všetkých horských oblastí pretrvávajú mimoriadne nepriaznivé podmienky.“

„Všetky výškové pásma pásma sú pokryté tvrdým snehom a ľadom! Hrozí veľké nebezpečenstvo pošmyknutia sa! Odporúčame použiť stúpacie železá a kompletnú zimnú výzbroj aj výstroj, resp. zvážte pohyb v takýchto podmienkach,“ upozornila.