Tropická búrka Sally zosilnie na hurikán. Zasiahne južné pobrežie USA

13.09.2020 o 12:21 - Ľubomír Franko
  • Článok

Tropická búrka Sally, ohrozujúca južný cíp Floridy, by mala zosilnieť na hurikán 1. kategórie a zasiahnuť južné pobrežie USA.

Tropická búrka Sally zosilnie na hurikán. Zasiahne južné pobrežie USA

Tropická búrka Sally sa momentálne nachádza západne od južného cípu Floridy. Ide o zhluk mohutných búrok, ktoré sa pomaly, ale isto formujú do hurikánu.

Tropická búrka bude počas najbližších dní postupovať krajným severovýchodným Mexickým zálivom ďalej na západ, až nad južné pobrežie Lousiany a Mississippi.

Očakáva sa, že Sally zosilnie na hurikán 1. až 2. kategórie, pričom na pobrežie by mal priniesť mohutný príliv, intenzívne zrážky a silný nárazový vietor. V nárazoch môže rýchlosť vetra dosiahnuť aj viac ako 160 kilometrov za hodinu.

Sally by mal počas celého presunu ponad severovýchodný Mexický záliv prinášať prívalové zrážky na južné pobrežie USA, vrátane štátov, ktoré priamo nezasiahne.

Očakávaný postup hurikánu Sally
Očakávaný postup hurikánu Sally

Sally by mal na pevninu doraziť niekedy v priebehu utorka, na južný cíp pohraničia Lousiany a Mississippi. 

Tohtoročná hurikánová sezóna je v oblasti Atlantického oceánu rekordná. Tropická búrka Sally je už 18. pomenovanou búrkou. Ide takisto o najskoršiu 18. pomenovanú búrku v histórii pozorovaní. Predchádzajúcou v rebríčku je hurikán Stan z roku 2005, ktorý vznikol 2. októbra. Americká organizácia NOAA odhaduje, že tento rok môžeme očakávať 19 až 25 pomenovaných búrok, pričom 7 až 11 z nich by sa mohlo stať hurikánom.

Najnovšie správy