"Tropické cyklóny sa pohybujú rýchlejšie," zistila nová štúdia

20.10.2020 o 12:10 - Veronika Andrejková
  • Článok

Tropické cyklóny - hurikány a tajfúny - sa v posledných desaťročia pohybujú rýchlejšie. K tomuto záveru dospeli vedci v štúdii zverejnenej v časopise Environmental Research Letters.

"Tropické cyklóny sa pohybujú rýchlejšie," zistila nová štúdia
Ilustračný obrázok, foto: Morena Bravar

Štúdiu viedol Sung-Hun Kim, postdoktorandský výskumník na univerzite v Mānoa School of Earth and Ocean Sciences and Technology (SOEST). Podľa neho región severného Atlantiku zaznamenal nárast výskytu hurikánov. 

Zvýšenú aktivitu tropických búrok smerom k pólom zaznamenali aj v Atlantickom aj v Tichom oceáne. Použili na to údaje od roku 1982, kedy už boli k dispozícii moderné a spoľahlivé satelitné údaje.

Posudzovali informácie o frekvencii aj sile búrok a zaznamenali trendy v rýchlosti pohybu tropických búrok, teda ako rýchlo sa pohybujú naprieč oceánom všeobecne, ale aj na regionálnej úrovni.

Práve obyvatelia Havaja sú každoročne počas hurikánovej sezóny v napätí a pozorne sledujú vývoj tropických cyklónov. Práve "rýchlejšie" hurikány môžu priniesť ešte väčšie škody. Takáto štúdia môže pomôcť štátnym orgánom a záchranným zložkám upraviť prípadnú stratégiu evakuácie obyvateľov a zefektívniť systém hlásenia nebezpečenstva. 

Čo je za touto zmenou? Podľa štúdie ide o kombináciu klimatických zmien a variácií prírody. 

Najnovšie správy