Tropické horúčavy dnes končia. Od zajtra ochladenie

12.06.2018 o 14:15 - Ľ.F.
Článok

Európu už niekoľko dní či týždňov sužuje vlna horúčavy. Vplyvom rozsiahlej oblasti vyššieho tlaku vzduchu sa po jej zadnej strane dostával do strednej Európy teplý a vlhký vzduch. Trópy však končia a už zajtra sa výrazne ochladí.

Tropické horúčavy dnes končia. Od zajtra ochladenie

Počasie v Európe je už niekoľko dní monotónne. Na krajnom východe Európy sa udržiava tlaková výš, nad západom tlaková níž a v strednej Európe prevládalo nevýrazne tlakové pole. V teplom a vlhkom vzduchu bez dynamiky sa tvorili početné popoludňajšie búrky.

Situácia sa od zajtra zmení. Tlaková výš na východe začala slabnúť a vplyv tlakovej níže nad západom Európy začne postupne prevažovať. Už dnes popoludní nás čakajú búrky, ktoré budú spojené s prechodom zvlneného studeného frontu.

Za týmto frontom sa začne ochladzovať. Zatiaľčo uplynulé dni nám priniesli tropické teploty ale na juhozápade aj prvé tropické noci, od zajtra nás trópy už nečakajú.

Dnes ešte očakávame teploty od +25 do +32 °C, no zajtra už budú nižšie, od +21 do +28 °C. Ešte chladnejšie bude vo štvrtok, kedy teploty dosiahnu ,,len" +21 až +26 °C. Vonku sa tak príjemne ochladí, no rátať treba aj so zrážkami. Dnes a zajtra ešte spočiatku vo forme prehánok a búrok, vo štvrtok už aj vo forme trvalejších zrážok vo forme občasného dažďa.