Tropické horúčavy sú za rohom. Už v stredu opäť do +30°C

- Ľ.F.
Článok
Po prechodnom ochladení sa opäť dočkáme horúcich dní

Tropické horúčavy sa počas uplynulých dní dali na ústup a na celom území sa ochladilo. Milovníci leta a vysokých teplôt sa však môžu radovať. Tridsať stupňové horúčavy sa už čoskoro vrátia. Mieri k nám ďalšia vlna horúčav, ktorá zasiahne viaceré štáty strednej Európy.

Teploty už čoskoro dosiahnu tropické hodnoty a prekonajú hranicu +30°C. Sucho na juhozápade bude naďalej pokračovať a riziko požiarov narastať.

Do našej oblasti sa dostane teplý, pôvodom africký vzduch

Dominantným tlakovým útvarom v závere júna a začiatkom júla bola hlboká tlaková níž, ktorá sa presúvala z oblasti Beneluxu ďalej na sever a momentálne sa nachádza v oblasti Švédska. Tlak v jej strede dosahuje nízke hodnoty, len okolo 990 až 995 hPa. Po okraji tejto tlakovej níže sa do oblasti strednej Európy dostáva chladnejší a vlhký morský vzduch od severozápadu.

Situácia sa začne postupne meniť. Tlaková níž sa začne vypĺňať a už dnes sa od juhozápadu do západnej Európy nasunie oblasť vyššieho tlaku vzduchu. Jej chrbát bude siahať až po naše územie. Po zadnej strane tejto tlakovej výše sa v silnejšom južnom prúdení začne do Európy dostávať horúci vzduch pôvodom z Afriky. Tlaková výš sa v utorok a v stredu bude presúvať ďalej na východ a horúci vzduch sa dostane aj do našej oblasti.

Spočiatku ešte prehánky, postupne vyjasňovanie

Naše územie sa zatiaľ bude nachádzať vo vlhkom severozápadnom prúdení. Aj počas dnešného dňa aj počas utorku sa očakávajú najmä na severe a severovýchode územia prehánky, ojedinele aj búrky. Počas stredy by malo byť zrážok najmenej a postupne sa začne vyjasňovať. Už vo štvrtok sa zrážky vrátia a to v podobe búrok. Tie sa budú tvoriť v slabej dynamike, v oblasti hornatých oblastí v popoludňajších hodinách. Priniesť môžu krupobitie a intenzívny krátkodobý dážď. 

 

Teploty pôjdu výrazne nahor. Už v stredu by mali v najteplejších oblastiach vystúpiť hodnoty na teplomeri na +27 až +30°C. V severnej polovici bude chladnejšie, od +20 do +25°C. Podobné teploty by mali vydržať až do záveru pracovného týždňa.

Ďalší vývoj počasia je zatiaľ otázny, modely však s alternatívou ochladenia vôbec nerátajú. Negatívne správy máme pre záhradkárov a poľnohospodárov na juhozápade územia. Výdatné a plošné zrážky sa tu najbližšiu dobu nevyskytnú a zrážkový deficit bude ďalej narastať. Priamo úmerne s ním bude rásť aj riziko požiarov.