Tsunami má už 222 obetí. Systém varovania zlyhal pre omyl

- Krakatoa
Článok

Indonézia zažíva veľmi nepekné predvianočné obdobie. Nočná vlna tsunami, ktorú si úrady mylne zamenili za silný príliv si vyžiadala už 222 obetí.

Tsunami má už 222 obetí. Systém varovania zlyhal pre omyl
ilustračné foto

V noci zasiahla pláže v oblasti Sundského prielivu vlna tsunami, ktorá si vyžiadala desiatky mŕtvych. Príčinou tsunami však nebolo zemetrasenie, ale výbuch sopky Krakatoa a jej následný podmorský zosuv pôdy, ktorá explodovala len 24 minút pred úderom tsunami.

Na úrady sa sype kritika. Tie totiž najskôr informovali, že sa nejedná o tsunami, ale len o silnejší príliv a vyzvali obyvateľov aby neprepadali panike. ,,Bol to omyl, ľutujeme ho,, uviedol hovorca Úradu pre riešenie katastrôf Sutopo Nugruho.

Podľa všetkého, ak by úrady varovali obyvateľov pred blížiacou sa vlnou tsunami, tak počet obetí mohol byť nižší.

Chybné varovanie podľa úradov pramenilo z toho, že vlne nepredchádzalo zemetrasenie. Indonézskych úradov sa zastali aj zástupcovia medzinárodného strediska pre tsunami, ktorí informovali, že tsunami vyvolané vulkanickou činnosťou je vzácne a ťažko predvídateľné.

Každopádne sopka Krakatoa je týmto známa. Výbuch v roku 1883 vyvolal až 40-metrov vysokú vlnu tsunami, ktorá zabila cez 36 000 ľudí. Výbuch sopky vyvolal doteraz najsilnejší zaznamenaný zvuk na našej planéte. Výbuch sopky zobudil aj obyvateľov Austrálie, ktorá leží viac než 3000 km od sopky.