Tvoria sa búrky a prichádza najvýdatnejšia vlna dažďa

25.09.2020 o 20:53 - Peter Minárik
  • Článok

Na našom území sa aktuálne tvoria búrky, ktoré prinášajú ďalšie výdatnejšie zrážky. Súčasne sa však nad naše územie blíži od juhozápadu výdatná vlna dažďa.

Tvoria sa búrky a prichádza najvýdatnejšia vlna dažďa

Počasie na našom území začal dnes ovplyvňovať studený front, ktorý priniesol prvú vlnu zrážok. Tá už na naše územia priniesla aj cez 20 mm zrážok, no v nadchádzajúcich hodinách nás čaká tá najvýraznejšia vlna zrážok a dokonca aj búrok.

Búrky sa lokálne vyskytovali už aj počas dnešného dňa, pričom aktuálne pozorujeme na našom území najvýraznejšiu búrkovú činnosť. Tá sa vyskytuje predovšetkým na západnom a severozápadnom Slovensku.

Búrky už počas dnešného dňa stihli na našom území vyprodukovať cez 450 bleskových výbojov a treba počítať s tým, že búrky sa na Slovensku budú objavovať aj v nadchádzajúcich hodinách.

Deje sa totiž to, že južne od Álp sa prehĺbila tlaková níž, ktorá v týchto chvíľach prináša veľmi búrlivé počasie do Chorvátska, Slovinska a Maďarska, pričom súčasne v Alpách, v Česku, v Rakúsku a v Maďarsku výdatne prší.

Zrážkové pole, ktoré súvisí s touto tlakovou nížou sa blíži aktuálne od juhozápadu nad naše územie.

Počas nadchádzajúcich hodín tak treba na našom území počítať s mimoriadne upršaným počasím, pričom numerické modely očakávajú, že v rámci tohto zrážkového poľa, ktoré sa nad naše územie nasúva sa budú tvoriť aj pomerne časté búrky.

Nočné búrky by však nemali byť sprevádzané nebezpečnými sprievodnými javmi a pri búrkach maximálne zosilnie dážď.

Počas noci počítajte s výdatným lejakom postupne na celom našom území. Zrážky by mali začať na našom území ustávať už zajtra ráno od juhozápadu a už na poludnie by malo pršať len na krajnom východe a severovýchode.

Nočný lejak prinesie na naše územie množstvo zrážok. Numerické modely očakávajú s tým, že počas nasledujúcej noci a rána spadne na našom území 20 až 50 mm zrážok lokálne aj viac.

Najvýraznejšie zrážkové úhrny sa očakávajú na náveterných južných a juhozápadných stranách hôr, kde by mohli úhrny prekračovať až hranicu 50 mm.

V priebehu sobory by mali zrážky postupne na našom území ustať, no na východ územia sa zrážky vrátia počas nedele.

Najnovšie správy