Tvoria sa prehánky a búrky. Prvé búrky sa vyskytujú už aj na Slovensku

12.09.2021 o 18:06 - Peter Minárik

Počasie v našej oblasti dnes ovplyvňuje oklúzny front v dôsledku čoho sa v našej oblasti tvoria prehánky a búrky. Búrky však našťastie nie sú príliš nebezpečné.

Tvoria sa prehánky a búrky. Prvé búrky sa vyskytujú už aj na Slovensku
foto: iMeteo.sk

Stabilné počasie, ktoré ovplyvňuje rozsiahla tlaková výš je aktuálne narušené. Môže za to front, ktorý sa v týchto chvíľach rozpadá nad regiónom strednej Európy.

Tento front je však dosť výrazný na to, aby priniesol prehánky a búrky, ktoré sa vyskytujú v našej oblasti. 

Tvoria sa početné búrky

Dnešná situácia v našej oblasti je príznačná tým, že búrky pomerne rýchlo vznikajú a následne rýchlo zanikajú. V dôsledku toho sa tvorí nespočetné množstvo bleskov.

Tie zachytila aj detekcia bleskov. Nad Poľskom, Českom, či nad Rakúskom udrelo už celkovo viac ako 12 400 bleskov.

Prvé búrky sa vyskytli aj na našom území. Objavili sa na západe v okolí Bratislavy, či na Považí. Celkovo u nás však udrelo len okolo 20 bleskov.

Ako vidieť búrky sa tvoria predovšetkým v línii, pozdĺž oklúzneho frontu, ktorá sa tiahne z Bieloruska až nad južné Rakúsko.

zdroj: blesky.bourky.cz
zdroj: blesky.bourky.cz

Viac búrok a prehánok bude v pondelok

V priebehu zajtrajšieho dňa sa na našom území očakáva vyšší počet prehánok a búrok. Tie sa na našom území budú vyskytovať predovšetkým v oblasti severného Slovenska.

Podobne však ako v priebehu dnešného dňa by búrky nemali byť sprevádzané nebezpečnými sprievodnými javmi a počas búrok macimálne zosilnie dážď.