Tvoria sa prvé búrky. Dnes budú opäť intenzívne aj na Slovensku

26.07.2020 o 12:08 - Peter Minárik
  • Článok

Na našom území sa začali vytvárať prvé búrky. Tie vznikajú v horských oblastiach a v nasledujúcich minútach a hodinách ich bude výrazne viac.

Tvoria sa prvé búrky. Dnes budú opäť intenzívne aj na Slovensku

Aj nedeľa prinesie na naše územie veľmi búrlivé počasie. Na našom území v týchto chvíľach dochádza k prehrievaniu a k následnej labilizácii vzduchu a v tomto labilnom vzduchu budú počas popoludnia vznikať prehánky a búrky.

Už teraz vzniká rozsiahla kopovitá oblačnosť a objavujú sa prvé búrky predovšetkým v oblasti Vysokých a Nízkych Tatier. Dnešné počasie na turistiku nebude vhodné, nakoľko práve hory budú spúšťačom dnešných búrok.

Dnešná búrková aktivita tak bude sústredená predovšetkým do oblasti stredného Slovenska a východného Slovenska. Na západe nie sú búrky taktiež vylúčené, ale skôr až vo večerných hodinách.

Od západu sa totiž blíži studený front na ktorom by sa mali začať tvoriť búrky. Tie sa vytvoria nad Českom aj Moravou, no takmer všetky numerické modely počítajú s tým, že sa búrky tesne pred našimi hranicami rozpadnú. Pozitívny v tomto smere je len numerický model Aladin, ktorý na večer očakáva príchod búrok od severozápadu.

Dnešným hlavným nebezpečným sprievodným javom bude prívalový dážď, ktorý môže priniesť opäť desiatky milimetrov zrážok. Treba si tak dať veľký pozor a to najmä v oblasti hôr.

Polohu a tvorbu búrok môžete sledovať TU.

Najnovšie správy