Ubehlo 7 rokov od najväčších záplav na západnom Slovensku

08.06.2020 o 14:00 - Bratislava - Veronika Salayová
  • Článok

Pripomíname si 7 rokov od júnových povodní na území západného Slovenska. 

Ubehlo 7 rokov od najväčších záplav na západnom Slovensku
Foto: HaZZ

Pred siedmimi rokmi, začiatkom júna 2013, vyčíňali na našom území intenzívne búrky. Vplyvom intenzívnych zrážok nielen na Slovensku, ale aj v Nemecku a v Českej republike došlo k zvýšeniu hladiny tokov Dunaja a Moravy, ktoré viedli k prijímaniu protipovodňových opatrení, pripomína Prezídium Hasičského a záchranného zboru SR.

3. júna 2013 boli pri rozsiahlych záplavách povolaní do záchranných prác mnohí profesionálni aj dobrovoľní hasiči z Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho kraja.

V nasledujúcich dňoch začiatkom júna sa povodňová situácia nezlepšila a hasiči mali plné ruky práce okolo celého toku Dunaja a ostatných ohrozených oblastí riek Morava, Malý Dunaj a Dolný Váh.

V hlavnom meste bola najkritickejšia situácia v okolí Devína a neustále stúpajúca hladina Dunaja si vyžiadala aj evakuáciu 20 obyvateľov.

7. júna Dunaj pokoril hranicu historického rekordu a v Bratislave sa vyšplhal na úroveň 1040 cm, kde kulminoval. V rámci hlavného mesta prebiehali neustále prečerpávacie práce najmä v oblastiach Devína a Devínskej Novej Vsi.

Od 9. júna sa situácia stabilizovala a hladina Dunaja mala klesajúcu tendenciu.

Pred 7 rokmi zasahovalo celkovo 1200 príslušníkov HaZZ a 750 členov dobrovoľných hasičských zborov, ktorým sa podarilo uchrániť životy a majetok občanov. 

Pozrite si fotky, ako to vyzeralo v okolí Bratislavy pred siedmimi rokmi. 

Najnovšie správy