Udreli desiatky tisíc bleskov. Pred Slovenskom však búrky zanikli

23.05.2020 o 22:09 - Peter Minárik
  • Článok

Nad regiónom strednej Európy počas dnešného dňa udreli desiatky tisíc bleskov. Intenzívne búrky zasiahli Nemecko, Rakúsko aj Česko, no na naše územie sa nedostali.

Udreli desiatky tisíc bleskov. Pred Slovenskom však búrky zanikli

Búrky opäť na naše územie nedošli aj keď numerické modely predpovedali 40% pravdepodobnosť toho, že sa tak stane. Búrky totiž zanikli nad východným Rakúskom a na naše územie sa nedostali. 

Prvé búrky sa už počas dnešného dopoludnia začali formovať nad Švajčiarskom a nad juhozápadným Nemeckom. K výraznejšiemu vývoju búrok však začalo dochádzať až popoludní a večer.

V celej Európe dnes udrelo niečo cez 70 000 bleskov, pričom len viac ako 43 000 z nich udrelo nad Rakúskom, Českom a Nemeckom. 

Búrky v susednom Česku priniesli predovšetkým výrazné zrážky. Vznikli na juhu Česka a postupovali nad východné Rakúsko. Medzičasom sa búrky z Nemecka presúvali cez Rakúsko smerom k nášmu územiu a spôsobovali škody.

Z Rakúska hlásia popadané stromy, strhnuté strechy a niekoľko stoviek domácností bez dodávok elektrickej energie.

Ako však búrky opustili Alpy a prešli okolím Viedne k Neziderskému jazeru, tak rýchlo zoslabli a aktuálne je blesková aktivita mŕtva.

Cez naše územie v týchto chvíľach postupuje studený front s výrazným zrážkovým polom, ale bez elektrickej aktivity a tak by to malo byť počas celej dnešnej noci. Čakajú nás tak aspoň výraznejšie zrážky.

Najnovšie správy