Ukrajinka spadla pod Chopkom do žľabu. Nevidela pre hmlu

14.02.2019 o 07:41 - Chopok - Peter Minárik
  • Článok

Obrovské šťastie mala pod Chopkom ukrajinská snowboardistka, ktorá spadla do žľabu, no našťastie sa jej nič vážne nestalo.

Ukrajinka spadla pod Chopkom do žľabu. Nevidela pre hmlu

Včera večer sa na tiesňovú linku HZS so žiadosťou o pomoc obrátili známi 54 – ročnej ukrajinskej snowboardistky, ktorá ani po skončení prevádzky lyžiarskeho strediska neprišla na parkovisko v Demänovskej doline, kde sa mala stretnúť so svojou skupinou a spoločne s nimi pokračovať do ubytovacieho zariadenia.

Telefonicky sa s ňou nebolo možné skontaktovať, nakoľko nemala vo svojom telefóne aktivovaný roaming. Posledný kontakt s ňou mali okolo 13:00 hod. a odvtedy ju nevideli. Záchranári HZS podľa údajov získaných od známych najprv preverili zoznamy osôb, ktoré v dnešný deň v lyžiarskom stredisku ošetrili, no nezvestná snowboardistka sa medzi nimi nenachádzala.

Počas telefonického zisťovania ďalších skutočností a zvažovania všetkých možností, kde by sa mohla nachádzať, informovali zamestnanci lyžiarskeho strediska, že Ukrajinka prišla sama na Lukovú. Je vyčerpaná, podchladená a vystrašená, ale inak na prvý pohľad bez viditeľných zranení. Na Lukovú odišli dvaja záchranári HZS na skútri. Turistku, ktorú pracovníci strediska medzitým prichýlili vo svojich priestoroch, zateplili a poskytli teplý nápoj najprv vyšetrili a následne zisťovali čo sa stalo.

Z jej výpovede vysvitlo, že popoludní sa vyviezla na Chopok a počas snowbordovania v hustej hmle, za minimálnej viditeľnosti zišla z lyžiarskej trate a padla do jedného zo žľabov spadajúcich do Lukového kotla. Pri páde utrpela viaceré pomliaždeniny. Nanešťastie nikto ju v tom počasí nevidel zísť zo zjazdovky a ani nepočul kričať. Telefonicky si pomoc pre nefunkčný telefón privolať nemohla.

Po spamätaní sa z pádu, začala preto sama vystupovať exponovaným terénom späť na zjazdovku, čo jej trvalo vyše troch hodín a následne zostúpila na Lukovú. Záchranári HZS ju po ošetrení skútrom transportovali do Jasnej, odkiaľ už na vlastnú žiadosť pokračovala do miesta ubytovania v sprievode známych.

Najnovšie správy