Čaká nás posledná mrazivá noc. Od zajtra sa prudko oteplí

02.12.2020 o 19:20 - Dominik Cenkner
  • Článok

Včera sme sa prehupli nielen do nového mesiaca, ale zároveň aj do ročného obdobia. Pre meteorológov totiž oficiálne začala zima. Tá sa o slovo prihlásila hneď v prvú decembrovú noc, keď teploty stiahla poriadne nízko.

Čaká nás posledná mrazivá noc. Od zajtra sa prudko oteplí
Ilustračné, Foto: pixabay.com

O poriadne nízke teploty nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách strednej Európy, sa postarala tlaková výš. Aj keď k nám zasahoval len jej okraj, aj to stačilo na poriadne mrazivú noc.

Mrzlo v podstate na celom území. Poriadne chladno bolo napr. v obci Stratená, kde teplomer ukazoval -15,5 °C. V Oravskej Lesnej ortuť teplomera klesla na -15,1 °C. V niektorých lokalitách mohlo byť ešte chladnejšie.

Ranné minimálne teploty v Európe 2. decembra 2020, Foto: meteociel.fr
Ranné minimálne teploty v Európe 2. decembra 2020, Foto: meteociel.fr

Aj dnešná noc bude viac-menej rovnaká. Vplyv tlakovej výše však bude postupne slabnúť.

Očakávať preto treba oblačné až zamračené počasie, na východe bude spočiatku oblakov menej. Ráno sa najmä na západe môže vyskytnúť ojedinele slabé sneženie, alebo mrznúci dážď. Na cestách sa bude tvoriť poľadovica. 

Ranné minimálne teploty klesnú na -1 °C až do - 7 °C. V údoliach miestami, najmä na severe a východe, kde bude oblačnosti menej, to môže byť od -8 °C do -14 °C.Takáto chladná noc však bude nateraz poslednou. Od zajtra k nám totiž prenikne teplý vzduch a spolu s tlakovou nížou to zmierni aj mrazy.

Najnovšie správy