Uplynulo 6 rokov od toho, čo Vrátnu dolinu zmietla kamenná lavína

22.07.2020 o 06:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Ničivé búrky v posledných týždňoch na Slovensku spôsobujú obrovské škody. Ľudia počítajú škody a majú strach z pomaly každého oblaku, ktorý uzrú nad svojimi hlavami. Niečo podobné zažili pred pár rokmi aj vo Vrátnej doline.

Uplynulo 6 rokov od toho, čo Vrátnu dolinu zmietla kamenná lavína
Výdatné zrážky spôsobili vo Vrátnej doline pred 6. rokmi obrovské škody, Foto: Prezídium Hasičského a záchranného zboru

Včera uplynulo už 6 rokov od toho, čo sa podobný živel prehnal aj Vrátnou dolinou. V pondelok 21. júla 2014 popoludní od 15.00 - 18.00 hod. spadlo takmer 70 mm zrážok, pričom 40 mm v priebehu prvých 50 minút. 

Následná valiaca sa masa z vody, kamenia, hliny a porastov, bola na niektorých úsekoch vysoká až 2 metre. Tzv. kamenná lavína brala so sebou všetko, čo jej stálo v ceste.

Zničila viaceré úseky ciest, uväznila vyše stovku turistov či miestnych obyvateľov a poškodila množstvo domov a chát. Masa so sebou dokonca strhla vyše 50 áut.

Hlavné práce na odstraňovaní následkov trvali až do 1. augusta. Na záchranných a zabezpečovacích prácach sa počas povodňovej situácie v katastri obce Terchová aktívne podieľalo 180 profesionálnych i dobrovoľných hasičov. Škody boli vyčíslené na vyše 12. miliónov eur.

Aj dnes sa na našom území očakávajú búrky. Tie by však mali byť podstatne slabšie ako v uplynulých dňoch, či pred spomínanými 6. rokmi.

Najnovšie správy