Uprostred týždňa príde ochladenie. Teploty poklesnú blízko k nule

- P.M.
Článok
Po horúcej sobote, kedy sme sa vyzliekali, sme v nedeľu museli siahnúť po teplejšom oblečení. Nasledujúce dni sa hodí aj bunda.

Začiatok prázdnin priniesol horúce a slnečné počasie. To sa však skončilo v priebehu nedele, kedy cez naše územie postupoval studený front. Za ním k nám od severozápadu prenikol chladnejší vzduch. Ten tu však nevydrží dlho. Prvá polovica týždňa bude v znamení stúpajúcich teplôt, ale ďalší studený front, ktorý začne postupovať v stredu teploty zrazí výrazne.

Dáždniky Vám v pondelok a po väčšinu utorka nebude treba. Od juhozápadu sa priamo cez našu oblasť, ďalej smerom na východ presúva oblasť vyššieho tlaku. Pondelok tak bude slnečný, ale utorok už prinesie o niečo viac oblačnosti. Zrážky však zatiaľ nehrozia. Maximálne teploty sa v pondelok vyšplhajú do +27°C a v utorok až do +29°C.

Prvé zrážky sa začnú objavovať v utorok večer a v priebehu stredy. Cez naše územie totiž bude smerovať ďalší studený front, ktorý opäť prinesie prehánky a búrky. Tie by sa mali vyskytnúť predovšetkým na severe, ale predbežne sa zatiaľ silnejšie búrky neočakávajú.

Počas stredy začne od severozápadu prenikať za studeným frontom chladný vzduch. Ten k nám bude prúdiť medzi tlakovou výšou a tlakovou nížou so stredom nad Fínskom.

Streda bude veľmi veterná a to najmä na západe a na horách. Studený, severozápadný vietor môže viať v nárazoch až okolo 20 m/s.

Prílev chladného vzduchu od severozápadu bude do našej oblasti výrazný a teplota v hladine 850 hPa (cca 1500 m.n.m) poklesne na +5 až +7°C. To sa samozrejme premietne aj do nížin. Zatekanie studeného vzduchu vidieť na animácii teploty v hladine 850 hPa.

Noc na štvrtok a piatok bude na našom území veľmi chladná. Ortuť teplomera poklesne na +12 až +5°C, ale v dolinách a kotlinách môže teplota klesať ešte nižšie a to až k +2°C. Počas štvrtka by maximálne teploty napriek slnečnému dňu nemali presahovať +25°C.

Je tak pred nami pomerne premenlivý týždeň. V noci a ráno sa Vám celkom istotne hodí bunda a stanovačku radšej odložte na víkend, aby ste sa vyhli možnému podchladeniu. Počas víkendu by totiž mali začať teploty prekračovať opäť hranicu +30°C.