USA čaká výrazné ochladenie. Teploty tam klesnú o takmer 35 °C

05.09.2020 o 16:30 - Dominik Cenkner

Už na začiatku nasledujúceho týždňa čaká niektoré štáty Ameriky veľmi intenzívne ochladenie. Miestami môžu teploty klesnúť až o takmer 35 °C a očakáva sa aj sneženie.

USA čaká výrazné ochladenie. Teploty tam klesnú o takmer 35 °C
Ilustračné. Foto: pixabay.com

Oblasť vysokého tlaku vzduchu počas víkendu prinesie ešte veľmi teplé a suché počasie bez zrážok. Platiť to bude najmä pre západné a severozápadné štáty. O niečo chladnejšie počasie prevláda na východe okolo Veľkých jazier a juhovýchodnej Kanady.

Najextrémnejšie teplo má byť počas víkendu a v pondelok na juhozápade USA. Ortuť teplomerov sa tam môže vyšplhať až na +48 °C. Teplé počasie na začiatku septembra v týchto oblastiach nie je neobvyklé, takéto vysoké teploty však už áno.

Horúce dni v Amerike v pondelok počas dňa ukončí veľmi chladný vzduch, ktorý príde zo severu. Za studeným frontom navyše bude fúkať silný severný vietor, ktorý pocit chladu ešte viac umocní.

Chladnejší vzduch zasiahne veľkú časť USA, Foto: severe-weather.eu
Chladnejší vzduch zasiahne veľkú časť USA, Foto: severe-weather.eu

V utorok bude najchladnejšie. Chladný vzduch zasiahne aj regióny Texas Panhandle a Oklahoma. Teploty v zasiahnutých oblastiach budú o 20 °C nižšie, než je dlhodobý priemer. Ich pokles bude miestami veľmi výrazný. V oblastiach Wyoming, Colorado a západnej Nebrasky a Kansasu sa očakávajú aj prvé tohtosezónne mrazy.

Teploty by najmä v podhorí Colorada mohli klesnúť na -3 °C až -6 °C. Ochladenie so sebou prinesie aj sneženie. To sa očakáva napr. v častiach centrálnej Montany, Wyomingu, západnej Nebrasky, východného Colorada a severného Nového Mexika.