USA odstúpili od parížskej klimatickej dohody. Môžu sa k nej opäť vrátiť?

05.11.2020 o 17:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Celý svet v týchto dňoch upiera pozornosť na USA. Nielenže sa tam konali prezidentské voľby, ale krajina odstúpila od významnej klimatickej dohody.

USA odstúpili od parížskej klimatickej dohody. Môžu sa k nej opäť vrátiť?
Ilustračné, Foto: cbs4indy.com

Parížska dohoda bola uzavretá v roku 2015 v rámci Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy. Jej cieľom je obmedzenie emisií skleníkových plynov po roku 2020 a naviazať tak na Kjótsky protokol.

Schválená bola 12. decembra 2015 a podpísaná o niekoľko mesiacov neskôr (apríl 2016). Podpísalo sa pod ňu 195 krajín sveta, medzi nimi aj Spojené štáty americké. V januári 2017 sa však stal prezidentom Donal Trump.

Ten od začiatku hovoril, že od dohody chce odstúpiť. A to aj napriek tomu, že Amerika je druhý najväčší producent emisií uhlíku na svete. Svoje slová o odchode naplnil včera, deň po voľbách. Trump je totiž veľkým zástancom priemyslu využívajúceho fosílne palivo. Okrem toho spochybňuje vedu o klimatických zmenách a oslabuje ochranu životného prostredia.

Práve voľby však môžu situáciu zmeniť. Donaldov protikanditát, Joe Biden, totiž včera na sociálnej sieti Twitter informoval, že v prípade jeho výhry sa USA k dohode vrátia. A to hneď v prvý deň jeho mandátu v Bielom dome.

Momentálne má pri sčítavaní hlasov Biden tesný náskok pred Trumpom. Ten navyše počítanie hlasov v niektorých štátoch avizoval napadnúť na súde. Neostáva nám preto nič iné, len situáciu v Amerike naďalej sledovať.

Najnovšie správy