USA v pozore! Na pobrežie mieri silný hurikán aj tropická búrka

24.08.2020 o 10:06 - Veronika Salayová

Hurikánová sezóna 2020 je v plnom prúde. Tentoraz sa v Atlantiku objavili až dve silné tropické búrky, a to Laura a Marco, pričom Laura naďalej naberá na sile.

USA v pozore! Na pobrežie mieri silný hurikán aj tropická búrka
Zdroj: NOAA

Tropická búrka Marco, ktorá sa presúva smerom k južnému pobrežiu USA, sa v nedeľu popoludní zmenila na hurikán, informovalo americké Národné centrum pre hurikány (NHC) s tým, že v pondelok by mal zasiahnuť štát Louisiana.

Marco však postupne začal strácať na sile a v nedeľu neskoro v noci bol degradovaný z hurikánu na tropickú búrku.

Očakáva sa, že Marco do Lousiany zajtra prinesie veľmi silný vietor a bude produkovať 30 až 50 mm zrážok, pričom v niektorých oblastiach stredného pobrežia USA to môže byť aj okolo 70 mm.

Trasa tropickej búrky Marco. Zdroj: CNN
Predpokladaná trasa tropickej búrky Marco. Zdroj: CNN

Búrka Laura však svoju silu nestráca, práve naopak. Očakáva sa, že jej sila sa bude naďalej zvyšovať v plytkých vodách Mexického zálivu. 

Laura by mohla veľmi vážne ohroziť severozápadné pobrežie Mexického zálivu. Prognózy naznačujú, že sa Laura v stredu večer posilní na hurikán 2. kategórie a v stredu v noci udrie veľkou silou na Texas a Louisianu. Do oblastí prinesie ničivú silu vetra a extrémne množstvo zrážok.

Tropická búrka Marco a Laura nad Karibským morom a Mexickým zálivom už prinútili v nedeľu tisícky obyvateľov na pobreží Kuby a amerického štátu Louisiana utiecť. Očakáva sa, že búrky v tejto oblasti napáchajú tento týždeň veľké materiálne škody.

Predpokladaná trasa tropickej búrky Laura. Zdroj: CNN
Predpokladaná trasa tropickej búrky Laura. Zdroj: CNN

Búrka Laura už v nedeľu doobeda zasiahla Dominikánsku republiku a Haiti, pričom zabila najmenej 10 ľudí a zaplavila cesty v hlavnom meste Haiti. V nedeľu večer sa presunula na Kubu. 

Prezident USA Donald Trump v nedeľu vyhlásil mimoriadny stav pre Louisianu. Predtým vydal podobné vyhlásenie pre Portoriko.