USA zasiahol rekordný mráz. Padali aj 100-ročné rekordy

23.09.2020 o 19:15 - Dominik Cenkner
  • Článok

Sever, východ a severovýchod USA zažil minulý týždeň mimoriadne chladné rána. Extrémne nízke teplotné minima, vzhľadom k dátumu, boli zaznamenané vo viacerých štátoch. Za zmienku stojí - Maryland, Minnesota, New Hampshire, New York, Ohio, Pensylvánia, Vermont či Západná Virginia, ale taktiež kanadské hlavné mesto, Ottawa.

USA zasiahol rekordný mráz. Padali aj 100-ročné rekordy
Ilustračné, Foto: thatsfarming.com

Ešte začiatkom minulého týždňa sa nad Beaufortovým morom na Aljaške a severnej Kanade nachádzala tlaková výš. Tá sa začala presúvať cez západnú a strednú Kanadu k juhovýchodu, pričom okolo nej začal uprostred týždňa prenikať do USA chladný, pôvodom arktický vzduch.

Stred tejto tlakovej výše sa následne nasunul priamo nad oblasť Veľkých jazier. V dôsledku toho ochladenie zrazilo teploty k rekordným hodnotám.

Najchladnejšie bolo v International Falls na severe Minnesoty. V piatok 18. septembra tam namerali -6,7 °C čím dorovnali rekord z roku 2012. Deň predtým s teplotou -5,0 °C prekonali rekord z roku 1959. Vtedy tam namerali -4,4 °C.

Teplotné minimá v USA z rána 19. septembra, Foto: meteociel.fr
Teplotné minimá v USA z rána 19. septembra, Foto: meteociel.fr

V osemtisícovom meste Duluth, na východe Minnesoty, namerali 18. septembra 1929 teplotu -1,7 °C. Minulý týždeň tam v rovnaký deň zaznamenali -2,2 °C. Tohtoročná teplota tak bola najnižšia od začiatku pozorovania v roku 1874.

Rekordy padli aj v mestách ako Ottawa, Springfield, Concord, Baltimore či Parkersburg. Aj Slovensko čaká v nasledujúcich dňoch ochladenie. Takéto hromadné rekordy však padať nebudú. Najchladnejšie v septembri u nás bolo v roku 1970. V Oravskej Lesnej 29. namerali -7,8 °C.

Najnovšie správy