USA zasype sneh. Teploty už teraz klesli miestami aj o 30 °C

23.10.2020 o 18:05 - Dominik Cenkner
  • Článok

Kým v našich končinách si v posledných dňoch užívame takpovediac babie leto, v Amerike sa pripravujú na výrazné ochladenie. Prvá vlna tam dorazila už včera, ďalšia sa očakáva na prelome nedele a pondelka, kedy môže teplota klesnúť aj pod -20 °C.

USA zasype sneh. Teploty už teraz klesli miestami aj o 30 °C
Ilustračné, Foto: pixabay.com

Prvá vlna ochladenia do USA dorazila už včera za studeným frontom. Oblasť východne od Skalnatých vrchov zažila ochladenie miestami aj o 30 stupňov. Arktický vzduch však zasiahol aj veľkú časť amerického stredozápadu, Veľké prérie a prenikol až do Colorada či na sever Texasu.

Najvýraznejšie sa však arktický vzduch prejavil v štátoch Montana a Wyoming. V meste Glasgow dnes ráno teplota klesla až na -16 °C. To je o 5 stupňov menej než bol doterajší rekord pre 23. október.

Najchladnejšie počasie sa však očakáva v závere víkendu, resp. na začiatku nového pracovného týždňa. Nedeľné maximá budú v Montane a Wyomingu len od -12 °C do -5 °C. Pondelkové ranné teploty môžu klesnúť aj pod -20 °C.

Výrazné ochladenie so sebou prinesie aj sneženie, Foto: wxcharts.com
Výrazné ochladenie so sebou prinesie aj sneženie, Foto: wxcharts.com

Tieto teploty tak budú na väčšine miest o 15 až 30 stupňov nižšie než je dlhodobý priemer pre danú oblasť. Je isté, že sa budú prepisovať rekordy.

Výrazné ochladenie so sebou prinesie aj sneženie. To by sa malo objaviť dokonca aj v Texase, pričom najviac, a to až 80 cm snehu by malo napadnúť na návetrí Skalnatých vrchov. Problémy tiež môže spôsobiť aj mrznúci dážď.

Na Slovensku momentálne takéto ochladenie neočakávame, skôr naopak. Dlhodobé predpovede poukazujú na to, že teploty by sa mali pohybovať mierne nad dlhodobým priemerom.

Najnovšie správy