Útoky žralokov sú častejšie: Môže za to pandémia alebo klimatické zmeny?

19.10.2020 o 13:58 - Veronika Salayová
  • Článok

Útoky žralokov si tento rok v Austrálii vyžiadali zatiaľ sedem životov, čo je najviac od roku 1934. Za týmto vysokým počtom obetí môže byť náhoda, ale aj správanie sa ľudí počas pandémie alebo tiež klimatická zmena. 

Útoky žralokov sú častejšie: Môže za to pandémia alebo klimatické zmeny?
Ilustračné. Foto: unsplash

Tento rok austrálske úrady zaznamenali 21 útokov žraloka na človeka, čo je približne rovnako ako v predchádzajúcich rokoch. Minulý rok napríklad Austrália neohlásila žiadne úmrtie a v predchádzajúcich rokoch to boli v priemere dve obete ročne. Najvyšší zaznamenaný rekord pochádza z roku 1929, kedy po útoku žralokom zomrelo deväť ľudí.

Podľa CNN je možných vysvetlení niekoľko. Niektorí odborníci sú toho názoru, že štatistiky obetí sa z roka na rok kolíšu a tohtoročné bilancia tak môže byť len náhodná. 

Tento rok však ľudia kvôli teplému počasiu a aj čiastočným obmedzeniam kvôli pandémii nového koronavírusu trávili viac času na pláži a vo vode, uvádzajú odborníci ako ďalšie možné vysvetlenie smrteľných útokov žraloka.

Nemožno však vylúčiť ani možnosť, že na vine sú klimatické zmeny a otepľovanie oceánov. Vody pri juhozápadnom pobreží Austrálie sa zohrievajú štyrikrát rýchlejšie, než je globálny priemer.

Morské živočíchy spolu so žralokmi kvôli zmenám ekosystému migrujú na juh. Klimatické zmeny tak nútia žralokov k migrácii a tým sa mení aj rozloženie koristi, uvádza Robert Harcourt z Univerzity Jamesa Cooka v Queenslande. 

Podobnú situáciu zažívajú teraz aj na severe USA. Tento rok v júli tam po napadnutí žralokom bielym zomrela žena v mori pri meste Harpswell v štáte Maine. Tak vysoko na severe pritom žraločie útoky nie sú známe. Vedci zistili, že Mainský záliv, ktorý sa rozkladá od mysu Cape Cod po kanadskú provinciu Nové Škótsko, sa ohrieva rýchlejšie ako 99 % svetových oceánov.

Najnovšie správy