Už dnes k nám prenikne prach zo Sahary. Ako nás ovplyvní?

23.04.2019 o 09:20 - Ľ.F.
Článok

Po prednej strane hlbokej tlakovej níže so stredom nad západným Stredomorím sa do Európy dostanú tony prachu zo Sahary. S prachom treba rátať už dnes okolo poludnia.

Už dnes k nám prenikne prach zo Sahary. Ako nás ovplyvní?

Tony saharského prachu sa už dostali nad rozsiahlu časť Stredozemného mora a zasiahli aj Taliansko. V najbližších hodinách sa saharský prach dostane aj na strednú Európu.

S prachom rátajú desiatky krajín po celej Európe. Vysoké koncentrácie očakávajú už počas dnešného dňa najmä na Balkáne, ale aj na západe Turecka (až okolo 5000 mg/m2). S nižšími koncentráciami treba rátať prakticky v celej strednej Európe (okolo 2000 mg/m2). 

Prach zo Sahary môžeme pozorovať aj na satelitných snímkach zo včerajšieho rána v oblasti Líbie a juhozápadného Stredozemného mora. Na snímkach vo falošných farbách sa javí v silno ružovej farbe. 

Kedy prach dorazí a ako nás ovplyvní?

Prach dorazí na naše územie už okolo poludnia a vydrží tu minimálne do piatku. Keďže očakávame aj zrážky, neodporúčame umývať autá či okná. Spolu s dažďovými kvapkami budú totiž k zemi padať aj čiastočky saharského prachu, ktoré po uschnutí vody zostanú viditeľné. 

Vyššie koncentrácie saharského prachu v ovzduší očakávame až do konca týždňa.

Najnovšie správy