UŽ JE TO TU! Konečne dorazili na Slovensko výdatné zrážky. Už sa tvoria aj búrky

30.07.2022 o 10:26 - Peter Minárik

To, na čo sme tak veľmi dlho čakali sa aktuálne stáva realitou. Od západu sa nad naše územie nasúva komplex výdatného dažďa, zatiaľ čo na strednom a východnom Slovensku sa stále vyskytujú búrky. 

UŽ JE TO TU! Konečne dorazili na Slovensko výdatné zrážky. Už sa tvoria aj búrky
foto: pixabay

Niekoľko mesiacov sme čakali na to, čo sa práve deje. Uplynulé obdobie totiž v našej oblasti absentoval vplyv tlakových níži, ktoré by na naše územie priniesli konečne výdatnejšie zrážky. Aj preto sa neustále zvýrazňovalo sucho a situácia začala byť taká kritická, že začala chýbať voda a to nielen v riekach, ale aj v studniach a zároveň klesala výška podzemnej vody.

Numerické modely však avizovali, že v priebehu tohto víkendu nás konečne čaká zmena a do našej oblasti po veľmi dlhej dobe zavíta tlaková níž.

To sa aj udialo a práve v týchto chvíľach sa nad naše územie nasúva rozsiahly komplex zrážok, ktoré prinášajú výdatnejší dážď a vyskytujú sa aj búrky, ktoré prinášajú ešte výraznejšie zrážky.

Prší na mnohých miestach

V týchto chvíľach ešte dochádza k tomu, že nad oblasť východného Slovenska vrcholí príliv veľmi teplého vzduchu, na východe je dokonca ešte aj slnečno. Prvé zrážkové pole sa nachádza nad Spišom a Gemerom a na čele tohto zrážkového poľa sa tvoria aj prvé búrky.

Búrlivo je predovšetkým na juhu stredného Slovenska, kde búrky stagnujú a napríklad v oblasti Rimavskej Soboty a Fiľakova už spadlo od 25 do 45 mm zrážok, čo sú významné zrážkové úhrny. Ďalšia vlna búrok sa aktuálne tvorí v oblasti Horného Ponitria.

Búrky nie sú veľmi nebezpečné. Nebezpečné sprievodné javy neprinášajú a sprevádzané sú predovšetkým výrazným dažďom. Ten je však veľmi potrebný.

Od západu sa nasúva komplex výdatných zrážok

Zatiaľ čo na strednom a východnom Slovensku prší, tak v oblasti západného Slovenska začalo už v skorých ranných hodinách pomerne výdatne pršať. Zrážky sú výdatnejšie a ich intenzita dosahuje aj 5 mm za hodinu. V oblasti západného Slovenska spadlo v priemere už od 5 do 20 mm zrážok.

Ďalšie zrážky sa pritom očakávajú a tak skoro naše územie neopustia. Pršať by na krajnom západe malo prestať okolo 14:00 a následne začnú zrážky od západu ustávať.

Pred nami je tak upršaná sobota, ktorá konečne prinesie toľko vytúženú vlhu. Postup zrážok a búrok sledujte TU.