Už zajtra pôjdu teploty cez +35 °C. Štyridsiatky ale nehrozia

25.06.2019 o 20:59 - Ľ.F.
Článok

Už niekoľko dni avizuje viacero modelov extrémne vysoké teploty, ktoré by mali aj na našom území dosiahnuť až takmer +40 °C. To či teploty naozaj takto vysoké budú sa dočítate v nasledujúcich riadkoch. 

Už zajtra pôjdu teploty cez +35 °C. Štyridsiatky ale nehrozia

V súčasnosti prebiehajú na internete búrlivé diskusie, či, kedy a kde dosiahnu teploty +40 °C. Viaceré predpovedné modely totiž rátajú s mimoriadne vysokými teplotami, ktoré by mali na naše územie doraziť vo štvrtok. Napríklad hlavný beh modelu ALADIN predpovedá pre juhozápad teploty od +37 do +40 °C. Už teraz ale môžeme povedať, že takto vysoké teploty sa neočakávajú. 


zdroj: SHMÚ

Najteplejšie počasie neočakávame vo štvrtok, ale už v stredu (zajtra, 26.6.). Pred studeným frontom, ktorý k nám postúpi počas štvrtku, bude vrcholiť prílev teplého vzduchu.

Problém predpovede z modelu ALADIN je ten, že ráta s príchodom frontu až vo štvrtok popoludní, kdežto väčšina ostatných modelov ráta s príchodom frontu už v dopoludňajších hodinách. Model ALADIN tak ráta s maximálnymi teplotami vo štvrtok okolo poludnia, táto situácia je ale veľmi nepravdepodobná. 

Maximá určite +40 °C nedosiahnu

Maximálne teploty očakávame na našom území teda nie vo štvrtok, ale už zajtra, v stredu. Dosiahnuť by mali od +30 do +35 °C, výnimočne, najmä na juhozápade a krajnom juhu východného Slovenska až do +37 °C.

Vo štvrtok začne od severu postupovať cez naše územie studený front. Teploty budú pred ním opäť stúpať vysoko, no predtým ako prekonajú stredajšie teploty, dorazí studený front, ktorý prinesie ochladenie. Očakávame preto denné maximá od +28 do +34 °C, na severe a severovýchode bude chladnejšie, od +24 do +29 °C.