Úžasné fotografie: Sonda sa dostala k Slnku najbližšie v histórii

18.07.2020 o 10:22 - Veronika Andrejková
  • Článok

Nové fotografie Slnka vyrážajú dych. Sonda Solar Orbiter sa dostala k Slnku najbližšie v celej histórii. Zmapuje doteraz neprebádané oblasti.

Úžasné fotografie: Sonda sa dostala k Slnku najbližšie v histórii
zdroj: NASA

Nové fotografie sú nasnímané zo vzdialenosti 77 miliónov km od Slnka, čo je ešte menej ako vzdialenosť Slnka a Merkúra. Sonda sa má však dostať ešte ďalej. Potrvá to niekoľko rokov, ale mala by sa dostať do vzdialenosti 48 miliónov km.

Táto sonda by mala postupne zmapovať aj oblasti Slnka, ktoré nemáme až tak prebádané, teda hlavne jeho póly. Pomôže tak pochopiť mnohé javy, ktoré si vedci nedokážu vysvetliť alebo nemali k nim dostatočné informácie.

Sonda zachytila aj tzv. "táborové ohne". Sú to miniatúrne erupcie blízko povrchu tejto hviezdy. Pozorovať sme ich doteraz mohli len teleskopmi.

Práve tieto malé erupcie by mohli prispievať k zahrievaniu atmosféry Slnka, ktorá je oveľa horúcejšia ako samotný povrch.

Sondu vypustili vo februári, prvé fotografie sa objavili teraz. Mala by pomôcť aj lepšie predpovedať solárne erupcie, ktoré môžu spôsobiť problémy s elektronikou  a satelitmi na Zemi.

Najnovšie správy