Uzatvorenie uhoľných baní v USA ušetrilo desiatky tisíc životov

09.01.2020 o 14:50 - Ľubomír Franko
  • Článok

V Spojených štátoch amerických zatvorili v roku 2019 stovky uhoľných baní. Podľa nových štúdii viedol tento krok k záchrane desiatok tisíc životov. 

Uzatvorenie uhoľných baní v USA ušetrilo desiatky tisíc životov

Odhadom 26-tisíc životov zachránila minuloročná odstávka viac ako stovky uhoľných elektrární v USA. Hovorí o tom nová štúdia z Univerzity of Sandiego v Kalifornii. 

Uhlie je najšpinavším zdrojom energie. Spaľovaním uhlia sa produkuje najviac oxidu uhličitého a pri jeho výrobe vznikajú aj ďalšie látky, ktoré následne dýchame.

V energetike je spaľovanie uhlia na výraznom ústupe a postupne sa prechádza na výhodnejšie fosílne zdroje energie ako je spaľovanie zemného plynu. 

Vedci z Univerzity v Sand Diegu zobrali satelitné dáta, dáta z energetických spoločností a ďalšie faktory, ktoré detailne analyzovali. Zistili, že odstávka uhoľných elektrárni viedla nielen k záchrane odhadom 26 610 životov, no takisto k zvýšenej produkcii obilnín a sóje. 

Znečisťovanie vzduchu vedie ročne k asi deviatim miliónom úmrtiam po celom svete. Znižovanie produkcie energie z špinavých fosílnych zdrojov vedie k menšiemu znečisteniu, čo vedie nakoniec k záchrane životov. 

Najnovšie správy