V Alpách platí druhá najvyššia lavínová hrozba. Sneženie ustane v stredu

06.12.2020 o 21:30 - Ľubomír Franko
  • Článok

Alpskú oblasť zasiahlo v závere týždňa husté sneženie, pri ktorom napadli miestami aj metre snehu. V oblasti platí druhé najvyššie lavínové nebezpečenstvo.

V Alpách platí druhá najvyššia lavínová hrozba. Sneženie ustane v stredu
foto: Land od Mountain

Výrazné cyklonálne počasie v západnej Európe a v Stredomorí prinieslo do alpskej oblasti mimoriadne zrážky. Výrazná vlhkosť zo Stredozemného mora sa prejavila výdatným snežením, pri ktorom miestami napadli až 2 metre snehu.

Nepriaznivé počasie odrezalo niektoré horské oblasti od sveta, no najväčšie problémy boli na cestách. Husté sneženie zasiahlo najmä východ talianskych Álp, no takisto aj Julské Alpy v Slovinsku a rakúsku časť Álp. 

V spomínaných oblastiach platí druhé najvyššie lavínové nebezpečenstvo, niektoré talianske regióny v Tridentsku-Južnom Tirolsku vyhlásili dokonca najvyšší lavínový stupeň.

Lavínové nebezpečenstvo v talianskej časti Álp, zdroj: avalanche.report
Lavínové nebezpečenstvo v talianskej časti Álp, zdroj: avalanche.report

Zlá situácia sa v Alpách očakáva aj v priebehu pondelka a utorka. V oblasti bude naďalej husto snežiť, pričom na južných návetriach môže intenzita sneženia dosiahnuť až viac ako 10 cm za hodinu. 

Zrážky začnú v oblasti ustávať až v stredu popoludní a večer. Ďalšie dni sa sneženie opäť vyskytne, no nemalo by byť také intenzívne. Alpské krajiny tak očakávajú od stredy zlepšenie situácie a prípadné zníženie lavínových stupňov.

Najnovšie správy