V Alpách poriadne nasnežilo. V Albergu uviazli autá

17.09.2022 o 18:45 - Veronika Sádovská

Po prechode studeného frontu ostali Alpy poriadne zasnežené. V horskom priesmyku Alberg ostali uviaznuté autá. Spadlo aj 25 cm nového snehu.

V Alpách poriadne nasnežilo. V Albergu uviazli autá
foto: SchneeToni/facebook

Cez noc snežilo v Alpách aj v nižších polohách ako 1500 meterov. V niektorých prípadoch sú ešte vyššie údolia pokryté bielou snehovou pokrývkou aj do 30 cm. A počas dňa sneženie neustáva.

Rakúsku a Švajčiarsku sú niektoré horské priechody zasnežené a čiastočne uzavreté. V snehu uviazlo aj niekoľko áut.

Hranica sneženia v Alpách klesla v noci na sobotu pod 1500 metrov. Miestami nasnežilo aj pri 1200 metroch. Nižšie padal dážď so snehom.

Napríklad v Allgäu sú dokonca aj niektoré nižšie oblasti poprášené snehom. Na Zugspitze napadlo 15 cm novej snehovej nádielky.

Švajčiarsko je kvôli sneženiu potrebná zimná výbava na viacerých vysokohorských priechodoch. V sobotu ráno sa autá bez zimných pneumatík nemohli dostať ďalej cez priesmyk Alberg. Okrem iného sú uzavreté aj priesmyky Susten, Grimsel a Furka.

V priesmyku Klausen v strednom Švajčiarsku namerali v sobotu ráno okolo 25 centimetrov snehu po tom, čo tam počas noci husto snežilo.

Príčinou skorého sneženia je výrazné severné prúdenie, ktorým do strednej Európy prúdi studený severný vzduch, ktorý prúdi od mora a je preto vlhký. Prináša v nižších polohách dážď a v Alpách sneh.

No a v priebehu dnešného dňa stále poriadne sneží. Nad 1800 metrov môžu očakávať ďalších 15 centimetrov.