V Antarktickom snehu sa našli mikroplasty

15.06.2022 o 12:15 - Veronika Sádovská

Mikroplasty boli už prvýkrát objavené aj v snehu v Antarktíde. Výskumný tím to preukázal na viac ako desiatke vzoriek.

V Antarktickom snehu sa našli mikroplasty
Ilustračný obrázok, zdroj: wetteronline.de

Mikroskopické čiastočky plastov našli už aj v Antarktickom snehu. Hustota jemných plastových častíc bola obzvlášť vysoká v blízkosti výskumných staníc. Výskum realizoval tím z University of Canterbury.

V roku 2019 vedci odobrali množstvo vzoriek na 19 miestach na Rossovom ľadovom šelfe, ktorý pokrýva južnú polovicu Antarktického Rossovho mora. Každá jedna vzorka mikroplasty obsahovala.

V priemere tím objavil 29 mikroplastických častíc na roztopený liter snehu. Obsahovali aj 13 rôznych druhov plastov, väčšinou PET, ktorý sa používa najmä na výrobu plastových fliaš a textilných vlákien.

Vo vzorkách v blízkosti výskumných staníc bola hustota mikroplastov takmer trikrát vyššia ako vo vzorkách zo vzdialenejších oblastí.

Tieto prekvapujúce zistenia ukazujú, že znečistenie plastmi možno nájsť už aj v tých najodľahlejších oblastiach sveta. Častice mohli vzduchom cestovať tisíce kilometrov. Je však rovnako pravdepodobné, že ľudia v Antarktíde zanechávajú mikroplasty bez povšimnutia.

Mikroplasty sú biologicky neodbúrateľné syntetické polyméry s veľkosťou menšou ako päť milimetrov.

Mikroplasty majú negatívny vplyv napríklad na rast, reprodukciu a všeobecné biologické funkcie organizmov v prírode a ľudí. Okrem toho môžu mikroplasty urýchliť topenie snehu a ľadu. Tmavšie farby plastu absorbujú viac tepla ako biely sneh.