V Austrálii zaznamenali hromadný úhyn krásnych papagájov

05.06.2021 o 19:02 - Dominik Cenkner
  • Článok

Úrady austrálskeho štátu Nový Južný Wales spustili vyšetrovanie hromadného úhynu vtákov. Podľa odborníkov za tragédiu môže jed, ktorým sa poľnohospodári snažia skrotiť populáciu hlodavcov.

V Austrálii zaznamenali hromadný úhyn krásnych papagájov
Ilustračné foto, zdroj: pixabay.com

Vyšetrovanie Agentúry na ochranu životného prostredia štátu Nový Južný Wales potvrdilo, že za hromadným úhynom vtákov na západe krajiny stojí konzumácia jedu na hlodavce.

Toxikologická analýza otravu objavila u pôvodných i nepôvodných vtáčích druhov v okolí niekoľkých miest. Zrejme najväčšia skupina mŕtvych vtákov bola nájdená na cintoríne v meste Parkes.

Ochranári tam našli až stovku mŕtvych či umierajúcich vtákov zvaných kakadu ružový. Ide o najrozšírenejšie austrálske papagáje.

„Trhá mi to srdce keď to vidím a zbieram mŕtve telá zo zeme,“ uviedla Kelly Lacey zo záchrannej stanice WIRES. Podľa nej o tom, že boli otrávené svedčala aj krv vo výkaloch vtákov.

Štát bojuje s miliónmi myší

Milióny myší sužujú štát už niekoľko mesiacov. Hodnota škôd na obilí, sene, či strojoch sa vyšplhala už na milióny dolárov.

Vláda chce pestovateľom pomôcť aj tak, že im rozdá desaťtisíc litrov bromadiolonu. Ide o silný antikoagulačný rodenticid. Otrava touto látkou sa prejaví 24 až 36 hodín po požití. Otrávené zviera tak môže umierať až päť dní.

Problémom však je, že k otrave sa vedia dostať aj živočíchy, napr. spomínané papagáje. Proti použitiu tohto jedu preto nebojujú len ochranári, ale aj niektorí pestovatelia.

„Pokiaľ sa do systému dostane bramodiolon, môžeme sa rovno rozlúčiť s množstvo pôvodných živočíchov v krajine,“ vyhlásila ornitologička Maggie Watson z Univerzity Charlesa Sturta.

Najnovšie správy