V Čechách sa otriasa zem. Zemetrasenie bude pokračovať

12.05.2018 o 20:01 - Luby - P.M.
Článok

Od štvrtka zaznamenávajú na západe Čiech v oblasti Chebsku otrasy zeme, ktoré dosahujú aj 3. stupeň Richterovej škály. Séria slabších zemetrasení by na západe Čiech mala pokračovať aj v nasledujúcich dňoch.

V Čechách sa otriasa zem. Zemetrasenie bude pokračovať

Geofyzikálny ústav Akadémie vied informoval, že západ Čiech zasiahol zemetrasný roj, čiže početná skupina zemetrasení, ktorá by mala pokračovať aj v nasledujúcich dňoch. 

Epicentrum na západe Čiech

Epicentrum má zemetrasenie v oblasti dedinky Luby pri Chebe. Otrasy pociťujú obyvatelia už od štvrtka, pričom intenzívne boli najmä včera a počas uplynulej noci. Najsilnejšie otrasy zaznamenali seizmológovia v sobotu ráno, kedy intenzita zemetrasenia dosiahla M3.3 Richterovej škály.

Intenzita zemetrasení dosahuje úroveň 3. Richterového stupňa, ktorý definuje silu zemetrasenia ako slabé. Na západe Čiech tiež nezaznamenali žiadne škody.

Obyvatelia popisujú zemetrasenia ako keď kamión prechádza po hrboľatej ceste pri Vašom dome. 

Zemetrasenie môže byť aj silnejšie

Seizmológovia nevedia povedať, kedy séria otrasov skončí. Otrasy môžu trvať aj niekoľko dní a nevylučujú, že v sérii zemetrasení sa vyskytne aj silnejšie zemetrasenie, kedy sa uvoľní väčšia časť nahromadenej energie.

Zemetrasenia v oblasti Chebu nie sú výnimočné. Oblasť leží v zóne vysokej seizmickej aktivity. Zemetrasný roj na Chebsku trval pred niekoľkými rokmi aj pol roka. Naposledy zasiahlo silnejšie zemetrasenie západ Čiech počas minuloročného leta. Silnejšie zemetrasenie zaznamenali pred štyrmi rokmi, kedy padali komíny a praskali steny.