V Čechách spadla lavína. Zasypaného lyžiara už nezachránili

16.01.2021 o 09:45 - Česko - Veronika Salayová
  • Článok

Včera sa v českých horách stala tragédia. V Jeseníkoch lavína zasypala skialpinistu, ktorý napriek snahám záchranárov zomrel. 

V Čechách spadla lavína. Zasypaného lyžiara už nezachránili
Ilustračné. Foto: unsplash

Včera po výdatnom snežení zvýšila česká horská služba stupeň lavínového nebezpečenstva z prvého na druhý, ktorý značí mierne nebezpečenstvo. Tragédia sa však napriek upozorneniu horskej služby stala.

Lavína spadla podľa záchrannej služby okolo 13.00 hod. v lokalite Veľkého Kotly v Hrubom Jeseníku. Táto lokalita patrí k nebezpečným lavínovým oblastiam.

Na svahu sa podľa Horskej služby pohybovali traja skialpinisti a padajúca lavína zasiahla jedného z nich. Dvaja lyžiari okamžite zareagovali a vyhrabali zasypaného skialpinistu skôr, ako na miesto dorazili záchranári.

31-ročný muž bol v bezvedomí a nedýchal. Záchranári ho resuscitovali, no bezvýsledne. Nakoniec museli skonštatovať smrť.

Náčelník Horskej služby Vítězslav Kaller pre ČT 24 zdôraznil, že skialpinisti nemali vo Veľkom Kotle vôbec byť. Správa vydala varovanie, aby sa na lavínové svahy nevstupovalo. 

Naposledy lavína spadla vo Veľkom Kotle v polovici januára 2019. Podľa Horskej služby to vtedy bola najväčšia lavína za posledných 20 rokov, avšak vtedy nikoho neohrozila.

Posledná obeť zahynula pod lavínou na Jeseníkoch v roku 2010.

Najnovšie správy